Brazylijski koronawirus na Śląsku! Potwierdziły go już badania
Kolejny wariant koronawirusa w Polsce. Po raz pierwszy udało się wykryć brazylijską mutację. Niestety po raz kolejny nowy wariant należący do tzw. alarmowych ujawniono u pacjentów w województwie śląskim.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
-Będzie trzeba większej ilości analiz sekwencyjnych, żeby móc sprawdzić, czy faktycznie ten wariant częściej ten wariant będzie się pojawiał, czy będzie on występował sporadycznie i nie będziemy mieli czym się martwić. Jest tu potrzeba obserwacji w czasie. Druga sprawa to jest obserwacja pacjentów, u których jest zidentyfikowany ten wariant i weryfikacja, czy wymagają oni przedłużonej kwarantanny, czy występują u nich jakieś inne specyficzne objawy, jaki jest ten przebieg zakażenia w przypadku, kiedy przechorowują zakażenie danym wariantem. W tym przypadku brazylijskim – mówi Emilia Morawiec, zastępca kierownika Laboratorium Genetyczne Gyncentrum.
Dwa dni temu okazało się, że w zgromadzeniu sióstr kalkutek w Katowicach pojawiła się indyjska odmiana. Teraz poinformowano o pierwszych przypadkach brazylijskiego wariantu, który wykryto po wymazach u trzech pacjentów. Łącznie efektem badań jest wykrycie jedenastu wariantów. Jednak nadal najliczniejszy jest brytyjski.
-Wariant brytyjski o poprzednich typów, które były jest bardziej zakaźny i łatwiej się przenosi drogą powietrzną. To wiemy. Stąd mieliśmy też taka gwałtowną falę obserwowaną z duża liczebnością nowych przypadków. Badania to wszystko jest sprawa dość świeża i różnie one podają, ale nie ma bardzo istotnych różnic w ciężkości przebiegu choroby pomiędzy tymi wariantami. Lekko się różną symptomami – mówi prof. Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii, ŚUM.
Na razie eksperci uspokajają, że obecnie podawane szczepionki powinny być skuteczne w walce z kolejnymi wariantami wirusa. Jednak warianty choroby nadal są na wczesnym etapie badań. W ramach tych prowadzonych w laboratorium Gyncentrum przy współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym ma do końca czerwca zostać przebadanych 1 500 losowych próbek.
autor: Łukasz Kądziołka
Zabójca policjanta z Raciborza jest w szpitalu w Rybniku. Ma dostać trzy zarzuty [WIDEO]
Na Śląsk dotarły kolejne dostawy szczepionek. Punkty Szczepień Masowych pracują pełną parą
Bogatsi za żłobek w Katowicach nie zapłacą więcej? Wojewoda mówi, że to niekonstytucyjne