REKLAMA
Kategorie

Bytom: Budynki po KWK Rozbark zmieniają oblicze. Trwa rewitalizacja obiektów po byłej kopalni

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

 

Ruszcie tropem zbrodni w TVS!

W głównej mierze skupiamy się na robotach budowlanych w budynku dawnej kotłowni. Obiekt ten ze względu na uszkodzenia spowodowane podczas prac rozbiórkowych komina w 2019 nie był remontowany. Dzięki decyzji Urzędu Marszałkowskiego mogliśmy rozpocząć tam prace, które mają na celu rewitalizację tego obiektu – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom.

Powstający w dawnych zabudowaniach KWK Rozbark nowy ośrodek sportowy będzie z pewnością nie tylko wizytówką Bytomia, ale również ważnym miejscem na sportowej mapie województwa śląskiego
– mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W budynku kotłowni trwają obecnie roboty budowlane związane ze wzmocnieniem ścian, konstrukcji stalowej i fundamentów oraz prace mające na celu odbudowę części ścian, które uległy zniszczeniu w wyniku zawalenia komina w lipcu 2019 roku. W pozostałych częściach dawnej KWK Rozbark prowadzone są prace związane z termomodernizacją budynku noclegowo-szkoleniowego – wnętrze budynku zyskało już niemal swój ostateczny kształt, prowadzone są prace wykończeniowe, a w łazienkach realizowany jest tzw. biały montaż. Z kolei w budynku dawnej maszynowni Bończyk wykonywane są roboty budowlane związane z wykończeniem łazienek  i szatni. Wymienione zostały także okna, a sale do treningów zostały częściowo wykończone. W najbliższym czasie planowane jest malowanie wyremontowanych pomieszczeń. Warto dodać, że zrealizowano już prace remontowe na murze oporowym – skuto odpadający tynk, a także położono warstwę wyrównującą tynku, dzięki czemu mur został przygotowany do dalszych prac wykończeniowych.

Prace budowlane realizowane są zgodnie z harmonogramem. Cieszy szczególnie zgoda na prowadzenie robót w dawnym budynku kotłowni – mówi Dobromir Bujak. Rewitalizację prowadzimy w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. To właśnie z nim chcemy omówić kwestię dalszych prac przy murze oporowym, który ma być jedną z wizytówek powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych oraz Miasta Bytomia – dodaje Dobromir Bujak.

Przypomnijmy, że inwestycja związana z budową Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu-Rozbarku miała planowo kosztować prawie 11,8 mln, z czego 7,8 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Takie były plany kiedy rozpoczynaliśmy inwestycję, jednak po katastrofie budowlanej w 2019 roku kwoty te z pewnością ulegną zmianie, a całkowity koszt rewitalizacji obiektów po byłej kopalni poznamy dopiero po zakończeniu całej inwestycji – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpy Bytom.

Obecny etap budowy Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu-Rozbarku dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach RPO-WSL na lata 2014-2020, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego. Projekt ten był rekomendowany przez władze miasta do wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

To nie koniec planów związanych z tym terenem. Klub posiada już pełną dokumentacje na kolejne etapy rewitalizacji terenu. Tym razem zagospodarowane zostaną zewnętrzne strefy i odnowione elewacje budynków. Powstanie pierwsza w Polsce zewnętrzna ściana wspinaczkowa do uprawiania wspinaczki w formacie trójboju olimpijskiego. Będzie to ewenement nie tylko na skalę naszego kraju. Najbliższe tego typu obiekty są w Austrii i zachodnich Niemczech. Tereny przyległe do budynków wzbogacą się dodatkowo w profesjonalne strefy do uprawiania Parkouru, Street-workoutu oraz powstanie strefa z przeszkodami spotykanymi w biegach terenowych (Runmageddon). Dla fanów biegania zostanie zbudowana stumetrowa, dwutorowa bieżnia. Udostępniona zostanie również strefa z przyrządami do ćwiczeń siłowych. Całość terenu zostanie oświetlona, powstaną ścieżki, ustawione zostaną ławki, kosze, nasadzone drzewa i krzewy.

Bardzo nas cieszy to, iż w tym tygodniu udało nam się rozstrzygnąć postępowanie na kolejny etap rewitalizacji. W przyszłym tygodniu możemy już podpisywać umowę z Wykonawcą i przystępować do prac. Czekamy już tylko na pozytywne zaopiniowanie wniosków przez Urząd Marszałkowski i przystępujemy do dalszych etapów inwestycji. Jestem przekonany iż mieszkańcy Bytomia będą zachwyceni jej efektami – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpy Bytom.

Warto dodać, że Klub złożył kilka tygodni temu kolejne wnioski na kwotę 7,5 mln, z czego 5,2 mln zł to kwota dofinansowania Inwestycji ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach RPO-WSL na lata 2014-2020, tym razem w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zasady funkcjonowania placówek oświatowych i żłobków [AKTUALIZACJA 25.05.2020]

Koszmar w Rybniku! Matka wyrzuciła 11-miesięczne dziecko oknem! W jakim jest stanie?

Landrynki wciąż uziemione. WIZZ AIR wydłuża zawieszenie lotów do i z Polski

 

źr. UM Bytom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button