REKLAMA
Kategorie

Bytom: Podziemny schron w Miechowicach znów otwarty

Bytom: Miłośnicy historii oraz militariów ponownie będą mogli zwiedzić podziemny, przeciwlotniczy, podziemny schron w Miechowicach. Już w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia, obiekt ponownie będzie otwarty dla turystów.

 

Podziemny schron w Miechowicach będzie można zwiedzać już w niedzielne popołudnie, 16 sierpnia, od godziny 12:00. Prócz zwiedzania schronu będzie możliwość spotkania się z żołnierzami 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia, bytomskimi policjantami oraz członkami zaprzyjaźnionych z ProFort Centrum stowarzyszeń militarnych.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Powiązane artykuły

Bytom: Podziemny schron w Miechowicach

Z uwagi na zaistniałą sytuację związaną ze wzrostem zachorowań na koronawirusa w naszym kraju, organizatorzy wszystkich wchodzących na teren ProFort Centrum proszą o zachowanie bezpiecznego dystansu – półtorametrowego odstępu od innych osób – oraz założenie maseczki w podziemnym schronie.

Organizatorzy zapraszają do ProFort Centrum przy ul. Stolarzowickiej w Bytomiu-Miechowicach od 12.00 do 18.00. Warto dodać, że w schronie znajdują się wystawy poświęcone m.in.: tragicznym wydarzeniom w Miechowicach związanym z wkroczeniem Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku, które są doskonałą lekcją historii. Z kolei nowe wystawy w podziemnym obiekcie dotyczą: wydarzeń związanych z historią II wojny światowej na Górnym Śląsku, pamiątkami rodzinnymi mieszkańców Miechowic oraz ostatnio odnalezione podczas remontu budynku ProFort w Bytomiu-Miechowicach dzienniki lekcyjne.

We wrześniu 2018 roku podczas prowadzonego remontu w ProForcie w Miechowicach, w trakcie rozkuwania ścian odnaleziono w przewodzie kominowym dokumenty szkolne, w tym przede wszystkim dzienniki lekcyjne z lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Można przyjąć, iż zostały tam schowane przed wkraczającą w styczniu 1945 roku Armią Czerwoną.

Schron w Miechowicach dla pasjonatów historii i militariów to jedna z największych atrakcji w regionie

Dzięki wsparciu władz miasta, najpierw zakupiono sprzęt audiowizualny, który przekazano w użyczenie Stowarzyszeniu Pro Fortalicium, a dzięki kolejnej inicjatywie miasta powstało nagranie prezentujące walki o Miechowice w języku niemieckim i angielskim. Wersje niemiecko – i angielskojęzyczna nagrania powstały ze względu na duże zainteresowanie schronem turystów z zagranicy. Podziemny obiekt w Miechowicach odwiedzili już turyści z: Czech, Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Grecji. Turyści przybyli również ze Stanów Zjednoczonych, Bangladeszu oraz Chin.

Warto podkreślić, że od chwili otwarcia podziemnego przeciwlotniczego schronu w Bytomiu-Miechowicach odwiedziło go już kilkanaście tysięcy turystów. Znajdujące się w nim wystawy poświęcone są m.in.:

  • Tragedii Miechowickiej
  • Tragedii Górnośląskiej
  • walkom o Górny Śląsk
  • Miechowicom w 1945 roku

Wystawy stanowią ważne źródło wiedzy historycznej dla odwiedzających to miejsce mieszkańców Śląska, a także turystów spoza regionu.

 

Przeciwlotniczy schron w Bytomiu – Miechowicach liczy około 100 metrów długości, jednak na razie udostępniony zwiedzającym jest 50-metrowy odcinek

Schron prawdopodobnie powstał w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Ponadto dość ciekawa jest jego budowa. Dolną część schronu zbudowano z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

W podziemnym obiekcie, dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Pro Fortalicium, powstała Izba Pamięci, która poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowano w niej zdjęcia i multimedialna prezentacja upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków, gwałtów. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, którego uprowadzono z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowano w sąsiednich Stolarzowicach.

Warto również dodać, że ProFort Centrum zyskało kolejny obiekt, który można już oglądać na terenie ProFort Centrum. To schron LS-Splitterschutzzelle (Einemannbunker). Nowy obiekt z terenu Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach trafił do Bytomia-Miechowic po trzech latach starań członków Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

fot.  Tomasz Sanecki

 

źr.: mojbytom.pl

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
Wypadek autokaru na Węgrzech. Wśród poszkodowanych mieszkańcy Żywca, Tychów i Rudy Śląskiej [WIDEO]
Strefa czerwona: Udało się rozwiązać problem komunikacji miejskiej w Rudzie Śląskiej [WIDEO]
Tęczowa manifestacja w centrum Katowic. uczestnicy są przeciwni dyskryminacji [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button