KrajRegion

CBA zatrzymało byłych członków zarządu spółki Węglokoks S.A. Chodzi o pożyczki dla Ruchu Chorzów

Pożyczki dla Ruchu Chorzów pod lupą prokuratury i CBA. Członkowie zarządu Węglokoksu i czeskiej spółki, która wchodzi w skład grupy kapitałowej polskiej spółki mieli spowodować wielomilionowe straty. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali wszystkich podejrzanych.

 

–Zatrzymali osiem osób. Byłych członków zarządu spółki Węglokoks, w tym jej byłego prezesa oraz byłych członków rady nadzorczej czeskiej spółki zależnej, handlującej polskim węglem za naszą południową granicą. Do zatrzymań doszło na Śląsku i w Warszawie. Śledztwo dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów w majątku czeskiej spółki. W związku z wysokimi pożyczkami niewypłacalnemu klubowi sportowemu Ruch Chorzów – mówi Piotr Kaczorek z CBA.

Dzisiaj wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty. Pożyczki na kwotę 750 tys. euro były udzielane w 2014 i 2015 roku. Podejrzani złożyli wyjaśnienia, ale nie przyznali się do winy. –Przedstawione zarzuty dotyczą niedopełnienia obowiązków, przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi. Wyrażenia zgody bądź też podjęcia decyzji o udzieleniu tych pożyczek bez zbadania sytuacji finansowej klubu. Z dowodów zgromadzonych w tej sprawie – zwłaszcza w świetle opinii sporządzonej przez biegłego z zakresu finansów – wynika, iż w dacie udzielania pożyczek sytuacja finansowa klubu Ruch Chorzów była trudna – mówi Marta Zawada Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Łączne straty obydwu spółek sięgają prawie 5 mln zł. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych poręczenia majątkowe w kwotach od 25 tys. zł do 50 zł. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close