Region

Chorzów: Przebudowa Planetarium Śląskiego ruszyła. Co się zmieni w kultowym miejscu? [WIDEO]

Na tych fotelach przez wiele lat rozsiadali się goście Planetarium Śląskiego. Teraz popularne miejsce zacznie się zmieniać. Ruszyła przebudowa obiektu, który zamieni się w Śląski Park Nauki.

 

 

W jakiej cenie kiełbasa wyborcza? Która najlepsza? Odpowiedzi w TOP 5 SILESIA FLESZ


Metamorfoza na zewnątrz nie będzie aż tak widoczna. Jednak najwięcej nowości pojawi się w środku i pod ziemią. Nowa odsłona to szereg nowych atrakcji takich jak platformy wstrząsowe.

– Możemy zobaczyć czym się różni trzęsienie ziemi od znanego nam na Śląsku tąpnięcia. Będzie także symulator lotu kosmicznego. W specjalnych wirtualnych goglach na ruchomych podestach osoby będą mogły doświadczyć prawdziwego lotu suborbitalnego i pewnej takiej niebezpiecznej sytuacji, ale o szczegółach nie powiem – mówi Jarosław Juszkiewicz, Planetarium Śląskie.

 

Całe Planetarium będzie dwukrotnie większe niż do tej pory i podzielone na trzy strefy -sejsmologiczną, astronomiczną i meteorologiczną. Znana do tej pory gościom projekcja będzie widowiskiem zupełnie nowej jakości.

– Do tej pory około 9 tys. gwiazd pokazywał projektor Zeissa. To jest mniej więcej tyle, ile widzi ludzkie oko w pogodną noc. Będzie widać prawie milion gwiazd. To jest system analogowy, który będzie wspierany przez system cyfrowy, dzięki któremu będziemy mogli pokazać w rozdzielczości 8K każdy ruchomy obraz na tym niebie – dodaje Jarosław Juszkiewicz, Planetarium Śląskie.

 

Odmienione Planetarium mieszkańcy regionu zobaczą dopiero za niespełna dwa lata. Przebudowa powinna zostać ukończona 31 grudnia 2020 roku. Koszt Śląskiego Parku Nauki to 136 mln zł.

autor: Łukasz Kądziołka
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close