KategoriaKrajRegionWiadomość dnia

Onkochusty cieszące oko. Akcja szycia onkochust w Katowicach [WIDEO]

Sala wykładowa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach zamieniła się w pracownię krawiecką. W szpitalu odbyła się sesja szycia onkochust.

 

W sobotę 28 października 2017r. sala wykładowa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach zamieniła się w pracownię krawiecką. Odbyła się tam sesja szycia onkochust.

Pomysłodawczynią akcji była Pani Grażyna Koniorczyk – mówię była, ponieważ zmarła w styczniu tego roku. Pani Grażyna wymyśliła, że powstaną takie onkochusty, które będą cieszyły oko pań – nie tylko mają one zasłaniać tę część głowy, która jest bardzo narażona po utracie włosów, ale również ich celem jest dawanie radości, mają one cieszyć oko i być bardzo kobiecie – mówi Natalia Stefańczyk, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach.

Pomysł postanowiono kontynuować. Dzięki wsparciu sponsorów, którzy przekazali 90 metrów różnych materiałów oraz wolontariuszek – dziś powstała nowa kolekcja.

Może to nie jest trudne, ale wymaga sporo czasu. Samo stworzenie wykroju to jest pomysł, złożona konstrukcja, którą trzeba sobie wcześniej wyobrazić, narysować, wyciąć, a później już samo tworzenie, czyli wycinanie z materiału wykrojów, zszywanie, przewlekanie, prasowanie – dlatego taki sztab osób tu pracuje, żeby nam tu wszystko fajnie, sprawnie szło – mówi krawcowa Agnieszka Nastula.

Po uszyciu chusty trafiają wprost do potrzebujących. Są one dostępne dla pacjentów na oddziałach Onkologii Klinicznej oraz Radioterapii.

Dla jednych to zwykły kawałek materiału, ale dla kobiet zmagających się z chorobą nowotworową to zdecydowanie coś więcej.

-Takie chusty przydatne są, czy nie?

Bardzo przydatne. Peruka jest dobra na wyjścia, bo na co dzień jest ciężka. Mnie na przykład głowa od niej boli, jest mi bardzo gorąco…a chusteczka to jednak chusteczka – mówi pacjentka Bogumiła Kluba.

W niedalekiej przyszłości chusty mają trafić również do pacjentek korzystających z Poradni Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.(Sandra Hajduk)

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close