RegionSport

Co to jest spalony? Definicja spalonego w piłce nożnej

Przed nami eliminację do Mistrzostw Europy 2020 w piłce nożnej. Przygotowaliśmy krótki poradnik dla kibiców, którzy dopiero zaczynają przygodę z naszym sportem narodowym. Pod lupę wzięliśmy najczęściej zadawane pytanie wśród młodych kibiców piłki nożnej: Co to jest spalony?

 

Reprezentacja Polski pod wodzą Jerzego Brzęczka rozpoczyna eliminacje do Mistrzostw Europy 2020. W grupie G zmierzymy się z drużynami narodowymi:

  • Austrii, która będzie naszym pierwszym i matematycznie najsilniejszym rywalem
  • Łotwy,
  • Macedonii Północnej,
  • Izraela,
  • Słowenii.

Pierwszy mecz odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 20:45, eliminacje zakończymy zaś meczem ze Słowenią w listopadzie.

Terminarz kadry (fot. łączynaspiłka)
Terminarz kadry (fot. łączynaspiłka)

 

Wszystkie mecze reprezentacji Polski będzie można zobaczyć na kanałach TVP1, TVP Sport oraz Polsat Sport.

Co to jest spalony?

Gdy piłkarz jest na spalonym często sędzia przerywa ciekawą, bramkową akcję, lub nawet nie uznaje zdobytego gola. Co za tym idzie wywołuje to smutek kibiców drużyny atakującej i radość kibiców drużyny broniącej. Termin jest bardzo ważny, dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć: o co właściwie sędziemu chodzi?

 

Co to jest spalony?
Co to jest spalony?
Co to jest spalony?

Powyższa grafika przedstawia moment, w którym piłkarz oznaczony czerwoną kropką jest na pozycji spalonej.

Definicja pozycji spalonej/spalonego:

Pozycja spalona to sytuacja, gdy podczas podania piłkarz danej drużyny znajduje się na stronie boiska należącej do drużyny przeciwnej i jest bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż piłka oraz bliżej niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej i ma wpływ na przebieg akcji.

Tak więc w momencie podawania piłki piłkarz, do którego piłka jest podawana, powinien mieć przed sobą co najmniej dwóch piłkarzy drużyny przeciwnej (nie ma wymogu, aby jednym z nich był bramkarz). Brak pozycji spalonej – cała drużyna atakująca znajduje się na swojej połowie boiska. (źr.: wikipedia.org)

Mówiąc prościej, istotne jest by w momencie podania piłkarz (oznaczony czerwoną kropką), który to podanie otrzymuje, znajdował się na żółtej linii, lub na prawo od niej (według powyższego schematu).

Co to jest spalony?

 

Poniższe wideo przedstawia odpowiedź na pytanie: Co to jest spalony?

 

Mateusz Pojda

źr.: wikipedia.org

Jerzy Brzęczek: Nie ma czasu na eksperymenty. Przed nami mecze kwalifikacyjne Euro 2020

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close