Artykuł SponsorowanyKraj

Co warto wiedzieć zanim wybierzesz wózki widłowe?

Wózki widłowe wspierają pracę z ciężkimi ładunkami – umożliwiają ich wydajny transport i bezpieczne składowania. W historii rozwój niemal każdej firmy nadchodzi taki moment, w którym należy zastanowić się nad inwestycją w wózki widłowe. Co wybrać? Przygotowaliśmy przewodnik, który wprowadza w świat widlaków – zapraszamy do lektury!

 

Jaki napęd do wózka widłowego wybrać?

Stojąc przed wyborem wózków widłowych, prawdopodobnie bierzesz pod uwagę napęd elektryczny, olej napędowy lub gaz LPG. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, każdy posiada liczne grono zwolenników i przeciwników. Zobacz na co zwrócić uwagę:

  • Napęd elektryczny posiadają wózki widłowe używane przede wszystkim w obiektach zamkniętych – w magazynach czy też centrach dystrybucyjnych. Maszyny są droższe od swoich spalinowych odpowiedników, ale ich koszty utrzymania są zdecydowanie niższe. Co ważne, obecnie na popularności zyskują wózki widłowe napędzane baterią litowo-jonową, które nie wymagają specjalnie wydzielonej strefy do ładowania. Obsługa ich jest prosta, a same urządzenia są ciche i niezawodne.
  • Jeszcze kilka lat temu wśród wózków widłowych spalinowych dominowały urządzenia z silnikiem Diesla. Obecnie bardziej popularne są maszyny napędzane gazem. Wykorzystywane najczęściej w realizacji zróżnicowanych prac na zewnątrz obiektu. Wózki widłowe o bardzo dużych udźwigach – większych niż 5 ton – to przede wszystkim urządzenia z napędem spalinowym.

Jaki rodzaj wózków widłowych?

Wózki widłowe dzielimy na kilka podstawowych rodzajów – wysokiego składowania, systemowe, paletowe, czołowe, do kompletacji czy też podnośnikowe typu układarka. Tego typu specjalizacja przekłada się na wydajność operacji realizowanych w obiektach przemysłowych, i tak:

  • wózki widłowe wysokiego składowania to maszyny niezastąpione w większości polskich magazynów – pozwalają obsługiwać regały magazynowe, mogą pracować z ciężkimi ładunkami, są wydajnie, ale ich obsługa wymaga wprawy i doświadczenia,
  • wózki systemowe – umożliwią obsługę regałów oraz ręczną kompletację z jednej maszyny, poruszają się wzdłuż pętli indukcyjnej zaszytej w posadzce, przez co, są bardzo wydajne, sprzęt tego typu jest relatywnie drogi, ale ich parametry użytkowe gwarantują szybki zwrot z inwestycji,
  • wózki paletowe – paleciaki spotykamy niemal wszędzie (np. w sklepach wielkopowierzchniowych), doskonałe do wszelkiego typu prac transportowych, łatwe w obsłudze i zdecydowanie najtańsze z całej naszej listy,
  • wózki czołowe – najbardziej standardowe i uniwersalne, często wybierane przez firmy, które szukają jednej maszyny do realizacji wszystkich zadań związanych z obsługą ciężkich ładunków,
  • wózki do kompletacji – skonstruowane w celu przyśpieszenia wszelkiego typu zadań związanych z przygotowaniem towaru do wysyłki, mogą wspierać zarówno prace transportowe, jak i pobieranie ładunków z dużej wysokości,
  • wózki podnośnikowe typu układarka to konstrukcja zbliżona do paleciaka – posiadają masz, dzięki któremu możliwa jest obsługa ciężkich ładunków na dużej wysokości, wybór bardzo racjonalny w przypadku pracy na prostej powierzchni.

Jaka forma finansowania wózka się opłaca?

Forma finansowania wózków widłowych powinna być uzależniona od sposobu eksploatacji urządzenia. Obecnie, najczęściej wybierane są dwie opcje – kupno lub wynajem. Zakup sprawdzi się w przypadku przedsiębiorstw, które użytkują maszynę w sposób umiarkowanie intensywny. W przypadku pracy w systemie zmianowym korzystniejszą opcją wydaje się być wynajem wózków widłowych, gdzie w ramach jednej, stałej opłaty miesięcznej zapewniamy szybkie wsparcie serwisowe oraz dostęp do urządzeń zastępczych.

Powiązane artykuły

Planując inwestycję w wózki widłowe warto sprawdzić ofertę dostawców, którzy mogą wdrożyć kompleksowy system magazynowy. Proces inwestycyjny prowadzony przez jedną firmę to jedne negocjacje handlowe, gdzie na finalny kształt finansowania wpływa wielkość zamówienia. Regały i wózki widłowe od jednego dostawcy znajdzie na stronie: https://wozkicrown.pl/.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button