RegionZdrowie

Coraz bliżej do uruchomienia pierwszego szpitala tymczasowego. Do pracy zgłosiło się już ponad 550 osób

Z głównej sali szpitala tymczasowego w Katowicach, czyli z tzw. strefy czerwonej, zeszły firmy techniczne, które w ostatnich tygodniach zajmowały się budową i testowaniem instalacji m.in. tlenowej i wentylacyjnej.

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Są już boksy z zasłonkami, ustawiane są łóżka i sprzęt oraz trwa sprzątanie całej hali – wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Kończą się także prace w części administracyjnej, diagnostycznej i zabiegowej.

Ta ostatnia będzie składać się z gabinetów do badań i zabiegów ze sprzętem do diagnostyki obrazowej, czyli m.in. z tomografem, aparatem RTG, USG, EKG. Trwają roboty wykończeniowe także gabinetów lekarskich, pielęgniarskich, czy zaplecza aptecznego. Gotowe są już łazienki z kabinami prysznicowymi.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej  przywieźli i rozstawili dziś zestaw agregatów prądotwórczych, zwanych kontenerową elektrownią polową KEB – 900.

Mają one zapewnić zabezpieczenie przede wszystkim dla funkcjonowania łóżek respiratorowych. Żołnierze WOT oraz wojsk operacyjnych są także zaangażowani od początku budowy szpitala w szereg innych zadań, m.in. rozładowują i rozmieszczają łóżka i sprzęt na terenie ogromnej hali MCK. Codziennie też z Agencji Rezerw Materiałowych dostarczane są kolejne sprzęty i aparatury. Pod koniec przyszłego tygodnia szpital powinien być w pełnej gotowości do przyjęcia pacjentów.

– To będzie bardzo nowoczesny szpital w centrum aglomeracji śląskiej, wyposażony w profesjonalny sprzęt medyczny do ratowania zdrowia i życia pacjentów. Także warunki pracy kadry medycznej w takim miejscu powinny być na najwyższym poziomie i będziemy robić wszystko, aby tak było. Nabór chętnych medyków do pracy w tej placówce oraz w pozostałych szpitalach tymczasowych nie został zakończony.  Zachęcam więc gorąco i mamy nadzieję, że kolejne osoby będą się rekrutować. Im więcej personelu medycznego, tym lepsza opieka nad chorującymi mieszkańcami – podkreśla wojewoda Wieczorek.

Poprzez specjalną stronę internetową www.szpitaldlaslaska.pl zgłosiło się już ponad 550 osób z kadry medycznej, technicznej oraz do opieki nad pacjentami. Blisko 60 z chętnych to lekarzy różnych specjalizacji i obecnie szpital MSWiA w Katowicach szczegółowo weryfikuje zgłoszenia oraz podpisuje pierwsze umowy.

Pomoc w opiece nad zakażonymi pacjentami w szpitalach tymczasowych zaoferowały także spółki skarbu państwa. Ratownicy górniczy w Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej zgłaszają się jako wsparcie kadry medycznej. Wiemy już, że z PGG 50 ratowników wpierw z katowickich kopalń będzie pracować w szpitalu tymczasowym. Trwa nabór ochotników w JSW. Pomoc zadeklarował także Węglokoks.

O ponowną pomoc w zapewnieniu kadry medycznej zaapelował dzisiaj m.in. do szefów izb lekarskich i pielęgniarskich wojewoda Jarosław Wieczorek podczas wideokonferencji. Przybliżył także na jakim etapie są prace w szpitalach tymczasowych oraz omówił obecną sytuację epidemiologiczną.

Źródło: ŚUW

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ruszyły przesłuchania uczestników manifestacji, które odbywały się w Katowicach [WIDEO]

Najlepszy i największy rollercoaster w Europie jest w Zatorze! [WIDEO]

Kopalnia powstanie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej? Wśród mieszkańców zawrzało! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close