RegionWiadomość dnia

Ruszyły przesłuchania uczestników manifestacji, które odbywały się w Katowicach [WIDEO]

Policja zaprasza do wyjaśnień. Głośne protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego powoli cichną, ale niektórzy teraz będą po raz kolejny musieli stanąć oko w oko z policją. Ruszyły przesłuchania uczestników manifestacji.

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Moje obawy wiążą się głównie z tym, jaki efekt będą miały przesłuchania i inne represje dla ludzi. Czy ludzie się przestraszą? Czy będzie działał ten efekt mrożący? Przecież taki jest cel, spisać nas i przesłuchiwać – mówi Agata Otrębska, Śląska Manifa.

Przesłuchanie Agaty trwało wczoraj krótko. Odmówiła składania wyjaśnień i jej sprawa trafi do sądu. Dzisiaj było tak samo.

Jeżeli w twoim kraju powstaje dyktatura, to opór jest twoim obowiązkiem. Ja się tak poczułem w tym momencie. Nie żałuje ani jednego razu, kiedy wyszedłem i postanowiłem pokazać swój sprzeciw. Mogę powiedzieć, że to nie jest mój ostatni raz. Mam nadzieję, że się nie pojawię tutaj więcej. Ale jeżeli będę musiał, to przyjmę to z pokorą – mówi Kacper, Młoda Lewica.

Przesłuchiwanych wspierają nie tylko osoby stojące na ulicy obserwowane przez policjantów. Są przede wszystkim prawnicy.

Podstawy, które podane zostały jako podstawy wykroczenia, są wątpliwe. Tutaj nie chciałbym wchodzić w szczegóły, ale zakazywanie zgromadzeń na takiej podstawie jak wydaje się władzom, że jest dozwolona. Ja uważam, że jest co najmniej wątpliwa. Zresztą podobne stanowisko zajmuje rzecznik praw obywatelskich – mówi Marek Stańko, Śląska Tarcza Adwokacka.

Na razie to tylko osoby, które protestowały przed Archikatedrą prawie miesiąc temu.

Policjanci z komisariatu I prowadzą czynności w sprawie wykroczeń, które zostały popełnione podczas wydarzeń z 23 października. Chodzi o udział w nielegalnym zgromadzeniu. Czynności są prowadzone wobec osób, które odmówiły przyjęcia mandatu karnego, sugerując tym samy, że chcą dochodzić swoich praw przed sądem – mówi mł. asp. Agnieszka Żyłka, KMP Katowice.

Najprawdopodobniej takie przesłuchania będą się odbywały teraz regularnie. Tylko po poniedziałkowej manifestacji na Rynku wezwania może dostać ponad 100 osób.

Autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Mysłowice: Zmarła kobieta poparzona w pożarze domu. W sieci trwa zbiórka na odbudowę pogorzeliska

Szlachetna Paczka trafi w tym roku na Śląsku do 3 tysięcy rodzin [WIDEO]

Smutny początek Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle. Ani śniegu ani kibiców

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close