Region

Kopalnia powstanie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej? Wśród mieszkańców zawrzało! [WIDEO]

Samorządowcy zaskarżą decyzję ministra. Ze względu na wydłużenie pod koniec października koncesji na prowadzenie odwiertów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w poszukiwaniu rud cynku i ołowiu, wraca temat potencjalnej budowy kopalni, który na mieszkańców powiatu zawierciańskiego działa jak płachta na byka.

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Poprzedni minister środowiska Michał Woś obiecał, że koncesji nie przedłuży, potem jego następca Michał Kurtyka decyzję zmienił.

Taka postawa ministra naraziła między innymi nas, włodarzy na to że my wyszliśmy jako osoby niepoważne. Bo ja po powrocie ze spotkania wszem i wobec informowałem o tym mieszkańców, dobrze bądźcie spokojni. Emocje były rozgrzane do czerwoności ze zrozumiałych względów, więc jako odpowiedzialny włodarz starałem się również uspokoić i cieszyłem się z takiego stanowiska ministra Wosia i przekazałem to mieszkańcom. – mówi Ryszard Spyra, burmistrz Poręby.

Ponieważ jak mówią samorządowcy, miarka się przebrała to o interwencję proszą ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Pomijają administracyjny tryb odwoławczy, gdyż, jak mówią nie mogą być jedną ze stron sprawy. Co ważne na odwierty firma miała 10 lat, a czas ten się skończył.

Pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

– (…) Podnieść należy, że sporna decyzja wydana przez ministra klimatu wywołała duży niepokój społeczny, przede wszystkim ze względu na działania inwestora jakie planuje podjąć w przedmiotowej sprawie. Biorąc pod uwagę dobro mieszkańców powiatu zawierciańskiego wyraża się stanowczy sprzeciw wobec wydanej decyzji, która w sposób negatywny wpłynie na lokalne środowisko. Ochrona środowiska i dobro mieszkańców ma charakter priorytetowy w stosunku do zamierzenia inwestycyjnego, które zamierza realizować podmiot wnioskujący. (…) – czytamy w piśmie samorządowców do Zbigniewa Ziobry.

Jak przekonują urzędnicy potencjalna kopalnia miałaby być zlokalizowana blisko osiedli domów jednorodzinnych, do tego dochodzi pylenie obniżające jakość powietrza na jurze oraz zagrożenie źródeł wody pitnej.

Naszym zdaniem ta decyzja na przedłużenie prac poszukiwawczych jest niezgodna z prawem ponieważ jest to przedłużenie decyzji z dnia 2 lipca 2010 r., ta decyzja dotarła do nas 7 lipca i trudno się zgodzić z faktem jej ostateczności na dzień 29 października, więc uważamy że nie można przedłużyć decyzji, która została wygaszona. Natomiast no naszym zdaniem jeśli chodzi również o stanowisko społeczności powiatu zawierciańskiego nie zgadzamy się na lokalizację tutaj tej kopalni. – mówi Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

Samorządowcy mówią, że o tę sprawę będą walczyli do końca. Odpowiedzi prokuratora generalnego można spodziewać się w ciągu miesiąca.

Autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Mysłowice: Zmarła kobieta poparzona w pożarze domu. W sieci trwa zbiórka na odbudowę pogorzeliska

Szlachetna Paczka trafi w tym roku na Śląsku do 3 tysięcy rodzin [WIDEO]

Smutny początek Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle. Ani śniegu ani kibiców

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close