RegionZdrowie

Czego potrzeba seniorom w XXI wieku? Odpowiedzi szukano na konferencji na Wydziale Nauk Medycznych WST

W Zabrzu specjaliści rozmawiali dziś o potrzebach seniorów. Na Wydziale Nauk Medycznych Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach odbyła się konferencja pod tytułem „Być seniorem w XXI wieku – potrzeby, wyzwania, kierunki w polityce senioralnej”.

 

Świętość zrównana z rynsztokiem w Katowicach! TOP 5 Silesia Flesz


-Chcemy przechodzić od etapu diagnozowania do etapu praktycznego. To, że społeczeństwo się starzeje i że coraz więcej jest osób starszych wszyscy wiedzą. Pytanie brzmi teraz co zrobić, żeby te osoby czuły się potrzebne i były aktywne – mówi dr Paweł Lejman, współorganizator konferencji.

Inny problem to sprostanie wyzwaniom, jakie stawia przed służbą zdrowia coraz większa liczba seniorów. –Te zmiany demograficzne dotyczą zarówno pacjentów jak i sam personel medyczny, dlatego trzeba szukać dróg związanych z poprawą efektywności tego systemu. Z jednej strony możemy mówić o próbie wykorzystania efektu skali, czyli koncentracji jednostek zdrowotnych, które świadczą usługi podobne. Z drugiej strony może to być element próby decentralizacji tego systemu, czyli np. kwestia wykorzystania w większej mierze e-medycyny – mówi prof. Grzegorz Głód, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Jak podkreślano w trakcie konferencji, chociaż seniorzy stanowią wyzwanie to są tez szansą. Chociażby dla przedsiębiorców. Stąd priorytetem powinna być ich aktywizacja.

Czego potrzeba seniorom w XXI wieku? Odpowiedzi szukano na konferencji na Wydziale Nauk Medycznych WST
Czego potrzeba seniorom w XXI wieku? Odpowiedzi szukano na konferencji na Wydziale Nauk Medycznych WST

-Jak widzimy ludzie, którzy są już na emeryturze jeżeli są aktywni to znacznie lepiej funkcjonują. Nie zamykają się w czterech ścianach, nie są samotni. Łatwiej jest im pytać, łatwiej też funkcjonować, więc im więcej będzie kampanii na rzecz dobrego funkcjonowania emerytów zarówno w dziedzinie dobrego spędzania czasu, leczenia czy też kontaktów z ludźmi tym dostęp będzie większy – mówi Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu RP.

I większa będzie też ochota seniorów, żeby jeszcze częściej wyjść z domu.

(Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close