reklama
Kategorie

Częstochowa: Rusza zbiórka książek, dzięki której powstanie 10 szpitalnych bibliotek

reklama

Galeria Jurajska pomoże w stworzeniu 10 szpitalnych bibliotek, m.in. w Częstochowie, Myszkowie i Zawierciu oraz sfinansuje szkolenie 80 wolontariuszy, którzy poprowadzą zajęcia z bajkoterapii na oddziałach dziecięcych. Wszystko w ramach nietypowej akcji, której towarzyszy wielka zbiórka książek. Ta ostatnia właśnie wystartowała.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ sprawdza, kto wyleciał z partii za start w wyborach!

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS



Szpitale zyskają biblioteki dla pacjentów
Jeszcze w tym roku w częstochowskich szpitalach pojawi się 10 „Zaczytanych Bibliotek”. Wszystko za sprawą inicjatywy, z jaką na swoje 10. urodziny wychodzi Galeria Jurajska. Centrum handlowe chce namówić mieszkańców regionu do podzielenia się swoim księgozbiorami, a tym samym do stworzenia społecznych  bibliotek działających na szpitalnych oddziałach.

– Każdy z nas ma w domu książki, które zbierają kurz. Naszym projektem chcemy namówić mieszkańców do ich „uwolnienia” z regałów i przekazania pacjentom szpitali z Częstochowy, Radomska, Myszkowa, Bełchatowa, Wielunia, Blachowni, Zawiercia i Lublińca . Oddane pozycje stworzą księgozbiór, z którego będzie mogła skorzystać każda osoba, przebywająca w szpitalu, w tym dzieci i młodzież – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

reklama

Przynieś książkę do Jurajskiej
Żeby to zrealizować, 1 września wystartowała lokalna zbiórka książek. Potrwa ona miesiąc. Cel to 20 tysięcy lektur, z których skorzystać będzie mogło nawet 37 tys. osób! Książki przez cały wrzesień będzie można wrzucać do specjalnych kartonów, które stanął na terenie Galerii Jurajskiej. W podziękowaniu darczyńcy otrzymają specjalne zakładki do książek. Ile książek można przynieść? Ile zdołamy unieść – zachęca Jurajska.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

– Do akcji może przyłączyć się każdy, kto ma w domu nieczytane już, uszanowane książki. W jej ramach poszukujemy popularnych „czytadeł”, ale także klasycznych dzieł czy popularnych ostatnio kryminałów. Liczymy, że w naszych pudłach znajdziemy także bajki, szkolne lektury, piękne albumy i książki popularno-naukowe. Jednym słowy, wszystko, co może sprawić, że czas pobytu w szpitalu będzie biegł szybciej.

Przygotują 80 bajkoterapeutów
Projektowi towarzyszą także inne przedsięwzięcia, zachęcające do włączenia się w akcję. Równolegle ze zbiórką prowadzona jest rekrutacja wolontariuszy, którzy zajmą się segregacją książek i ułożeniem księgozbioru. Pomóc może każdy zainteresowany.

Oprócz tego na Bulwarach Jurajskich przy galerii stanęła już „Zaczytana ławka”. Korzystając ze znajdującego się na niej QR kodu można bezpłatnie pobrać audiobooki Fundacji Nowoczesna Polska. Wśród nich są książki, m.in. Antoniego Czechowa, Rudyarda Kiplinga, Edgara Alana Poe, Marka Twaina i Roberta Louisa Stevensona.
Autorem ławki na bulwarach jest znany częstochowski plastyk, malarz, surrealista Tomasz Sętowski.

Oprócz tego w planach są też spotkania z Ambasadorami Zaczytanych, publiczne czytanie książek, a nawet teatrzyk dla dzieci. Akcja obejmie także przeszkolenia aż 80 wolontariuszu, którzy prowadzić będą zajęcia z bajkoterapii dla chorych dzieci. Rekrutacja na szkoleni ruszy w dniu startu akcji.

– W projekt aktywnie włączamy mieszkańców regionu i klientów galerii, ale także władze samorządowe, szpitale, ludzi kultury i media, wyznaczając przy tym jasny cel, jakim jest stworzenie ogólnodostępnych bibliotek, dzięki którym pobyt w szpitalu może być łatwiejszy – mówi Violetta Dziubin – Łuszczyk.

– Projekt ma także inne zadania. Po pierwsze, promuje czytelnictwo, i to w tak nietypowym miejscu jak szpital. Po drugie, popularyzuje ideę bookcrossingu, czyli dzielenia się swoim księgozbiorem i udostępniania go w miejscu publicznym. Akcja ma także wymiar eko. Zachęcamy do tego, aby nie wyrzucać książek, a je przekazywać potrzebującym – dodaje.

Przedstawicielka Jurajskiej zwraca uwagę także na ważny psychologiczny i edukacyjny wymiar tego projektu, którego beneficjentem są najmłodsi. – Dzięki szkoleniom wolontariuszy nawet 3,5 tys. dzieci w szpitalach w regionie będzie mogły posłuchać bajek, a rodzice dowiedzieć się, jak wygląda bajkoterapia i jakie daje efekty. Dla małych pacjentów jest to bezcenne, bo pomaga zniwelować stres związany z leczeniem i rozłąką z rodzicami.

Lista szpitali, w których staną książki jest długa. Są na niej: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie, SP ZOZ Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie (dwa oddziały), Szpital Powiatowy w Radomsku, SP ZOZ Myszków Al. Wolności, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu, Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni, Szpital Powiatowy w Zawierciu Miodowa 14, 42-400 Zawiercie, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lublińcu.

Organizatorem akcji jest Fundacja Zaczytani.org. Lokalnie Galeria Jurajska jest jej głównym partnerem. Wśród ambasadorów akcji znaleźć można, m.in. Annę Dereszowską, Katarzynę Pakosińską, Mikołaja Roznerskiego, Dawida Kwiatkowskiego, Michała Rusinka czy Beatę Pawlikowską.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

SENSACYJNY TRANSFER Górnika Zabrze! Nikt się tego nie spodziewał!

Rusza nabór wniosków 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Zniesienie wiz dla Polaków do USA już wkrótce!

 

źr. inf.prasowa

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button