RegionWiadomość dnia

Częstochowa: To wiem, to rozumiem, to umiem – II edycja Edu-Akcji

W marcu ruszy II edycja programu EDU-AKCJA – to wiem, to rozumiem, to umiem, którego celem jest przeciwdziałanie negatywnym społecznym skutkom pandemii. Miasto pilotażowo uruchomiło w ubiegłym roku zajęcia wyrównawcze w 8 szkołach podstawowych dla dzieci w klasach I-VIII. Teraz będą się odbywać w kolejnych 13 placówkach.

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

II edycję akcji, która potrwa od początku marca do końca maja, zapowiedziano 23 lutego w Szkole Podstawowej nr 38.
Tym razem, w zależności od potrzeb, będą to zarówno zajęcia wyrównawcze, jak i rozwijające dla ucznia zdolnego. Chcemy objąć nimi 2,5 tys. dzieci i młodzieży w klasach I-VIII  – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
W związku z trwającą pandemią, do szkoły chodzą obecnie jedynie uczennice i uczniowie klas I-III, pozostali od wielu tygodni muszą korzystać z możliwości, jakie daje nauka zdalna. Zgodnie z zapowiedziami rządu i ponownym wzrostem liczby zakażeń, w najbliższym czasie prawdopodobnie nic się nie zmieni. Nie wszyscy dobrze radzą sobie z taką sytuacją. Nie wszystkie skutki izolacji są teraz widoczne; będziemy się z nimi mierzyć w najbliższej przyszłości, a także już po zakończeniu pandemii.
W październiku Miasto zainicjowało pilotażowo akcję, która była odpowiedzią na zdiagnozowane przez dyrektorów i nauczycieli potrzeby edukacyjne dzieci. Od października do grudnia skorzystało z niej ponad 1 tys. uczniów, a zajęcia odbywały się 8 szkołach podstawowych.
Od 1 marca do 31 maja 2021 program pn. EDU-AKCJA  – to wiem, to rozumiem, to umiem będzie kontynuowany w 13 placówkach: 11 miejskich szkołach podstawowych i dwóch zespołach szkolno-przedszkolnych.
Będą się tam odbywać zajęcia wyrównawcze dla uczennic i uczniów, którzy mają trudności w nauce. Są to w założeniu zajęcia dla tych, którzy z różnych przyczyn nie radzą sobie w zadowalający sposób z opanowaniem wymaganych wiadomości i umiejętności, a także potrzebują więcej czasu na to, by je przyswoić. Ten program to pomoc w opanowaniu i utrwalaniu wiadomości przewidzianych w podstawie programowej.
Jednocześnie w tych szkołach odbywać się będą również zajęcia rozwijające, które z kolei mają być systemowym wsparciem szkoły w pracy z uczniem zdolnym. Dzięki temu możliwe będzie osiąganie przez poszczególnych uczniów sukcesów edukacyjnych na miarę ich możliwości. Oni także przecież przez pandemię są w jakiś sposób poszkodowani.
Urząd Miasta Częstochowy jako organ prowadzący chce zapewnić warunki do nadrobienia braków każdemu z uczniów oraz stworzyć przyjazną, bezpieczną atmosferę na zajęciach, które będą odbywać się oczywiście z zachowaniem epidemicznych obostrzeń.
W drugiej edycji programu weźmie udział 13 szkół podstawowych, a objętych nim zostanie 2504 osób. Łączna liczba godzin przewidzianych na zajęcia to 4781, z czego mniej więcej 25% zostanie przeznaczonych na pracę z uczniem zdolnym, a reszta – na zajęcia wyrównawcze. Przebieg projektu będzie na bieżąco monitorowany, przez koordynujące akcję Wydział Edukacji Urzędu Miasta i Komisję Edukacji Rady Miasta, dzięki cyklicznym konsultacjom z dyrektorami szkół.
W spotkaniu, zapowiadającym drugą edycję EDU-AKCJI, przed budynkiem SP 38 uczestniczyli: prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos (współinicjator akcji), naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta  Rafał Piotrowski oraz dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 38 Anna Dymek, która pozytywnie oceniła efekty pierwszej edycji projektu (SP 38 bierze udział także w II edycji).
źródło: UM Częstochowa

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

W katastrofie helikoptera pod Pszczyną zginął znany śląski biznesmen [WIDEO]

Słynny podróżnik, Aleksander Doba nie żyje. Zmarł po zdobyciu Kilimandżaro

Wycinka w Parku Śląskim. Ponad 90 drzew idzie pod topór [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close