Czystek i jego prozdrowotne właściwości. Co daje picie herbaty z czystka?
Czystek i jego korzystne dla zdrowia działanie owiane są niemal legendą. Co możemy zyskać, pijąc codziennie herbatę z czystka?
Czystek, a właściwie herbata z czystka, zyskuje coraz większą popularność nie bez powodu. Znana już w starożytności ziołowa herbata to idealne uzupełnienie zdrowej diety.
Jakie korzyści niesie za sobą codzienne picie herbaty z czystka?
Wieczór zbrodni z serialem „Prawo i Porządek” w TVS
Czystek: prozdrowotne właściwości
Czystek to rodzaj krzewów należących do rodziny czystkowatych, których większość naturalnie rośnie w basenie Morza Śródziemnego oraz w Azji Zachodniej. W Polsce występuje tylko jako roślina uprawna, a jego najczęściej spotykaną odmianą jest Cistus incanus (czystej szary).
Czystek stosuje się głównie w formie naparu lub herbaty, rzadziej w formie tabletek. Niezależnie od formy, w jakiej jest przyjmowany, należy stosować się do zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu.
Dlaczego warto pić czystek?
Herbata z czystka swoje cenne właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości związków czynnych z grupy polifenoli (przeciwutleniaczy). Substancje te wykazują działanie antyoksydacyjne – neutralizują wolne rodniki, które mogą być przyczyną powstawania różnych chorób, między innymi chorób nowotworowych. Herbata z czystka wzmacnia układ immunologiczny, działa przeciwzapalnie, a także wykazuje działanie antyalergiczne (hamując uwalnianie histaminy). Ponadto wpływa pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Naparowi z czystka przypisuje się również wiele innych właściwości, jak na przykład:
- właściwości odchudzające
- przeciwdziałanie boreliozie
- działanie przeciwcukrzycowe
- właściwości przeciwwirusowe
Naukowcy jednak jednoznacznie nie potwierdzają powyższych właściwości czystka z uwagi na niekompletną ilość badań i danych.
Czystek: suplement – nie lek
Czystek, mimo swoich licznych, prozdrowotnych właściwości, nie może być stosowany jako lek w walce ze schorzeniami. Herbata z czystka to jedynie suplement diety, który może wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Czystek: inne zastosowanie
Prócz medycyny naturalnej, zioło wykorzystuje się jest również w kosmetologii z uwagi na działanie antyseptyczne, a także przeciwzmarszczkowe i przyspieszające gojenie się blizn. Dzięki ozdobnym kwiatom, uprawia się je również w formie rośliny ozdobnej.
Marlena Borczyk
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Baseny otwarte od 6 czerwca: czy chodzenie na pływalnie jest bezpieczne?
Są wytyczne w sprawie odmrażania lotów [ZASADY NA LOTNISKU I W SAMOLOCIE]