Dlaczego Będzin nie chce zapłacić za modernizację Parku Rozkówka? Sprawa może mieć finał w sądzie
Jeśli nie dojdzie do ugody, to spotkają się w sądzie. Firma RAK Invest jakiś czas temu wygrała przetarg na realizację dwóch inwestycji na terenie Będzina. I o ile pierwsza, czyli adaptacja wnętrza budynku gimnazjum na przedszkole i żłobek została już odebrana i rozliczona, tak za drugą czyli modernizację parku Rozkówka Urząd Miasta do dzisiaj nie zapłacił pełnej kwoty. Powód? Wady, które w opinii urzędników nie pozwalają na odbiór.
Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!
– Urząd miasta stworzył listę zastrzeżeń, które ma do wykonawcy i oczekuje, że inwestycja w tym zakresie zostanie poprawiona. Firma od odpowiedzialności oczywiście nie ucieka, te wady, te usterki, które przez wykonawcę zostały zaakceptowane, potwierdzone zostaną usunięte, a te które firma kontestuje i twierdzi, że urząd nie ma racji to tutaj musimy jeszcze tę kwestię wyjaśnić – mówi Paweł Matyja, pełnomocnik RAK Invest.
Zarzewiem konfliktu w parku Rozkówka jest znajdujący się tam amfiteatr i sposób jego wykonania. Inwestycje czyli gimnazjum i park – miały być realizowane jednocześnie i co ciekawe, gdy miejscy urzędnicy poprosili o przyśpieszenie adaptacji wnętrz szkoły, wykonawca zgodził się i przerzucił pracowników z parku, tym samym opóźniając tam prace. Gdy jednak w wyniku epidemii COVID-19, wykonawca poprosił urzędników o kolejne wydłużenie terminu odbioru prac na Rozkówce, to w listopadzie dostał odpowiedź odmowną.
– (…) Wykonawca przystępując do przetargów na obie roboty budowlane znał warunki realizacji inwestycji, a także kryteria oceny ofert. Co więcej sam Wykonawca zaproponował wysokość kar umownych, które były jednym z kryteriów oceny, wybierając najwyższy z dopuszczonych przez Zamawiającego pułap kar. Ponadto Wykonawca miał wiedzę, że obie inwestycje realizowane będą równolegle w tym samym czasie jak również to, że obie są objęte zewnętrznym dofinansowaniem, co wiąże się z pewnym reżimem czasowym dla Zamawiającego. (…) – czytamy w oświadczeniu Urzędu Miejskiego w Będzinie.
Jak i wykonawcy, któremu teraz grożą kary do 800uset tys. złotych. Urzędnicy twierdzą, że przez rozwleczenie sprawy już na ten moment stracili 200 tys, złotych z dofinansowania na feralną inwestycję. Firma jak i jej pełnomocnicy chcą sprawę załatwić polubownie, bo jak mówią może ona z niekorzyścią dla obu stron toczyć się w sądzie nawet kilka lat.
– Od tamtej pory mimo zapewnień, że jest empatia, że jest wola rozwiązania tego problemu polubownie, nie możemy się tego spotkania doczekać, mimo że takie zaproszenia na spotkania wysyłaliśmy i pisemnie i telefonicznie wielokrotnie, prośby o spotkania również sygnalizowaliśmy, więc czekamy na informacje ze strony urzędu miasta i mam nadzieję, że uda się spotkać i to porozumienie wypracować – mówi Paweł Matyja, pełnomocnik firmy RAK Invest.
Właściciele firmy problemu w braku komunikacji szukają w sporze, do którego miało dojść w trakcie prac przy adaptacji budynku gimnazjum. Chodziło o rzekome polecenie wydane przez miejskiego urzędnika podwykonawcy, który nie podlegał pod Urząd Miejski a wykonywał zadania dla RAK Invest.
– Wystąpiły tam roboty dodatkowe, które były ustalane między tym podwykonawcą, a jednym z urzędników urzędu miasta, na co ja się nie zgodziłam, na wykonanie tych zadań, bo byliśmy już w konflikcie z podanym podwykonawcą. One zostały wykonane, po czym zostały mi przedstawione faktury, za które ja nie zgodziłam się zapłacić – mówi Marta Rak, właściciel firmy RAK Invest.
A teraz jak mówią właściciele RAK Invest bez reszty należnej zapłaty za inwestycję w parku Rozkówka mogą utracić płynność finansową, co może firmę doprowadzić do bankructwa.
autor: Bartosz Bednarczuk
Trzecia fala koronawirusa już teraz? Rząd: Znowu mamy tendencję wzrostową!
Basen na zapisy? Tak jest w parkach wodnych po zniesieniu obostrzeń [WIDEO]