RegionWiadomość dnia

Pierwsze czeki Śląskiego Pakietu dla Turystyki trafiły do przedsiębiorców z Beskidów [WIDEO]

Śnieżyca w Szczyrku i mniej narciarzy na stokach. Ogromnych kolejek i korków na drogach dzisiaj widać nie było, choć nie brakowało turystów zza granicy. Pierwsze dni po poluzowaniu obostrzeń przyciągnęły tłumy narciarzy, choć jak widać z dnia na dzień zainteresowanie nie jest już tak ogromne. Mimo to właściciele stoków i okolicznych biznesów nie powinni narzekać na brak klientów.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

– Ogólnie u góry wieje, ale warunki są rewelacyjne powiem szczerze. – Dużo ludzi? – Jest trochę ludzi, ale dobrze się jeździ – mówi Damian, mieszkaniec Gdańska.

Dobrze ma być też dla miast żyjących z turystyki, głównie tej zimowej. Dziś w iście zimowej aurze przedstawiciele 12 gmin odebrali czeki z rąk marszałka województwa śląskiego. Wszystko w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki, który ma być formą rekompensaty dla gmin za utracone dochody budżetowe. Największe pieniądze trafiły do Wisły i Szczyrku – po 2 miliony złotych.

Kasa na ratowanie turystyki. Do przedsiębiorców z Podbeskidzia trafiły dzisiaj pierwsze pieniądze
Kasa na ratowanie turystyki. Do przedsiębiorców z Podbeskidzia trafiły dzisiaj pierwsze pieniądze

– Ja się cieszę, że pan Antoni nie ogłosił dzisiaj stanu klęski żywiołowej, więc jesteśmy ogólnie w dobrych humorach. Pół żartem pół serio panie burmistrzu, najważniejsze jest to, że dzisiaj samorząd lokalny i regionalny jest razem – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Ale to nie jedyne pieniądze, jakie wkrótce na walkę z kryzysem w związku z koronawirusem przekaże województwo śląskie. Chodzi o 77 milionów.

– Ogłaszamy konkurs związany z działaniem przedsiębiorców, do dostosowania się do tych realiów covidowych, właśnie dla branży turystycznej. Konkurs powinien ruszyć w marcu, aby odpowiednio zaplanować te działania w drugim kwartale tego rokumówi Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego.

Pierwsze dni po poluzowaniu obostrzeń przyciągnęły tłumy narciarzy, choć jak widać z dnia na dzień zainteresowanie nie jest już tak ogromne
Pierwsze dni po poluzowaniu obostrzeń przyciągnęły tłumy narciarzy, choć jak widać z dnia na dzień zainteresowanie nie jest już tak ogromne

Pieniądze otrzymały też między innymi Istebna, Brenna, Ustroń czy Jeleśnia i Bielsko-Biała. Burmistrzowie się cieszą, ale mówią wprost – to ciągle za mało.

– Nauczono mnie, że za wszystko co się dostaje trzeba dziękować. Na pewno w jakiś sposób rekompensuje to, ale my największe problemy dziś mamy z wpływami bieżącymi. Te 1,6 mln, z których zwolnimy przedsiębiorców tyle nam będzie brakować w bieżących wpływach, a w związku z tym na bieżące wydatki, typu odśnieżanie, oświetlenie. Tych środków nie starczy, to już dobrze wiemy – mówi Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku.

Rząd może też niedługo wprowadzić na nowo obostrzenia związane z epidemią, co ponownie uderzy finansowo w gminy.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Trzecia fala koronawirusa już teraz? Rząd: Znowu mamy tendencję wzrostową!

„Ej, ale tu nikogo nie ma!” W Spodku i MCK w Katowicach ruszył Intel Extreme Masters 2021. W tym roku tylko online

Basen na zapisy? Tak jest w parkach wodnych po zniesieniu obostrzeń [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close