Każda pełnoletnia osoba będzie mogła zarejestrować się na szczepienie [WIDEO]
Do 9 maja zarejestrować się na szczepienie będzie mogła każda pełnoletnia osoba. Dzisiaj rząd przedstawił harmonogram rejestracji na najbliższe dwa tygodnie.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
– Od poniedziałku przyspieszamy. Będziemy rozpoczynali rejestrację każdego dnia dwóch roczników. Zaczynamy od roczników 74 i 75 w poniedziałek 26 kwietnia – mówi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.
I tak aż do 9 maja, kiedy zarejestrować będą się mogły osoby urodzone w latach 2000-2003. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy realnie zostaną zaszczepione, bo zaczyna brakować szczepionek, bo firmy dostarczające szczepionki opóźniają ich dostawy. Szczepienia będą odbywać się między innymi w punktach powszechnych szczepień. Te są już prawie gotowe.
– W tej chwili trwają prace techniczne związane z tym, żebyśmy mieli tutaj na stałe dobre i stabilne łącze internetowe. Przygotowujemy też specjalny gabinet lekarski, który na stałe w trakcie tego dyżuru szczepieniowego będzie do dyspozycji mieszkańców, którzy będą przychodzić tutaj się szczepić – mówi Piotr Kochanek, Urząd Miasta Siemianowice Śląskie.
Z kolei w Tychach znajdą się dwa takie punkty, jeden z nich na stadionie, gdzie na co dzień mecze rozgrywa GKS Tychy. Tu szukają już wolontariuszy, którzy pomogą przy szczepieniach.
– Osób pełnoletnich, które będą na miejscu, w tych punktach szczepień pomagały w takiej koordynacji, organizacji, żeby ktoś kto przychodzi wiedział, że ma założyć maseczkę, zdezynfekować ręce, gdzie się ma udać, żeby to przyspieszyć, pomóc na miejscu tym osobom, żeby wszystko szło sprawnie – mówi Anna Małecka, Tyskie Centrum Wolontariatu.
Sprawnie ma być też dzięki zmianie rozporządzenia, dzięki któremu w sytuacji, kiedy szczepionka miałaby się zmarnować, będzie można nią zaszczepić każdego, kto tylko ukończył 18. rok życia.
– Ułatwi nam to pracę. Mamy bardzo dużo pacjentów, którzy wyrażają swoją chęć zaszczepienia. Chcą się szczepić czymkolwiek. Niekoniecznie jest to Pfizer, jest to też Astra Zeneca, byle zrobić to jak najszybciej. Mamy takich osób bardzo dużo, więc jest nam łatwiej z tego powodu, że też mamy napisane w jakiej odległości, jakim czasie mogą dotrzeć do nas. – mówi Małgorzata Goryl, Szpital Wojewódzki w Sosnowcu.
Tymczasem w ostatnich dniach odnotowujemy wyraźny spadek liczby zakażeń. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 9,2 tys. nowych przypadków. Niestety, najwięcej z nich jest znowu na Śląsku – ponad 1,3 tys.
– Na ponad 7,8 tys. badań przeprowadzonych w województwie wykryto 1,3 tys. nowe zachorowania. To jest znacznie mniej porównując ostatnie tygodnie. Raz tyle było dla przykładu 30 marca, czyli właściwie w tym szczycie kolejnej fali zachorowań – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.
Na razie nie wiadomo, kiedy rząd zdecyduje się na poluzowanie obecnych obostrzeń. Nieoficjalnie mówisię o tym, że miałaby wrócić tzw. regionalizacja obostrzeń. Czyli uzależnienie ich od aktualnej sytuacji w poszczególnych regionach kraju.
Autor: Paweł Jędrusik
Mężczyzna zastrzelony przez policję w Rudzie Śląskiej. Jak do tego doszło? [NOWE FAKTY]
Śląskie: Pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych już działa. Takich jak w Bielsku będzie 16