Dramatyczne apele szpitali na Śląsku – brakuje osocza od osób, które przeszły koronawirusa
Takie osocze może pomóc osobom ciężko chorym na COVID. Krew można oddawać m. in. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!
– Dajemy taki apel do państwa, prosimy o zgłaszanie się. Najlepiej dwuetapowo. Należy sprawdzić na naszej stronie internetowej w pierwszej kolejności, czy osoby spełniają kryteria, to są takie same kryteria jak dla honorowych dawców krwi, a następnie prosimy o zgłoszenie się na infolinię i tam państwo uzyskacie dokładniejsze informacje – mówi Anna Cendrzak-Basista, RCKiK w Katowicach
O tym, że metoda leczenia za pomocą osocza jest skuteczna przekonuje dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz ze szpitala w Bytomiu. To właśnie ta placówka w sposób pionierski zaczęła tak leczyć pacjentów. Tu jednak liczy się czas, dlatego osocze jest potrzebne szybko.
– Ta metoda moim zdaniem ma sens, jeżeli będzie zastosowana w ciągu kilku pierwszych dni od wystąpienia objawów. Jeżeli pacjent przechodzi te objawy w domu, a do nas zgłasza się 7-10 dni po wystąpieniu tych objawów, to to już nie ma sensu, bo u tego chorego nie ma już wirusa. Wirus już zanikł, a są objawy wynikające z tej części immunologicznej choroby – mówi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu.
Należy jednak pamiętać, że po przebyciu koronawirusa osocze można oddać dopiero po 28 dniach od ustąpienia objawów choroby.
Autor: Paweł Jędrusik
Budowa szpitala polowego dla chorych na COVID ruszyła w MCK. Rusza też rekrutacja personelu [WIDEO]