RegionWiadomość dnia

Ludzie kupują kwiaty od handlarzy pod cmentarzami. Solidarność z poszkodowanymi jest ogromna! [WIDEO]

Cmentarze zamknięte, ale handlarze liczą na to, że ludzie i tak kupią od nich kwiaty. I w wielu przypadkach nie są to nadzieje bez pokrycia, bo coraz więcej akcji w internecie daje owoce w rzeczywistości – miasta, instytucje, organizacje ale i zwykli ludzie starają się pomóc tym, których decyzja o zamknięciu cmentarzy wepchnęła w poważne tarapaty.

 

 

Polska czerwoną strefą! Czy grozi nam MEGA-LOCKDOWN?! TOP 5 Silesia Flesz

-Falami przyjeżdżają. Jak mają czas, to przyjeżdżają. Ale solidarność ludzka pokazała się w pozytywny sposóbmówi pan Andrzej, sprzedawca na cmentarzu. –Żeby nas wspomóc, to będą sobie ustawiać na balkonach, domy przyozdabiać tymi kwiatami. Wiadomo, że jak przetrzymają, to pozanoszą na cmentarze – mówi handlarz kwiatami.

Podjęta w ostatnim momencie przez rząd decyzja o zamknięciu cmentarzy na 3 dni, w tym Wszystkich Świętych, spotkała się z szybką reakcją samorządowców.
W Sosnowcu handlarzom udostępniono parking, gdzie klienci mogą mieć pewność, że zrobią zakupy. Dalej ze wsparciem poszedł Bytom.

-Decyzja może być zrozumiała, ale sposób jej podjęcia i czas ogłoszenia na pewno nie. Dlatego staraliśmy się reagować od razu. Po pierwsze, żeby trochę uspokoić nastroje tych przedsiębiorców, którzy będą mieli ogromne straty. Dzisiaj realizujemy to, co powiedzieliśmy i docieramy do tych przedsiębiorców. Liczymy, ile będzie w sumie na to potrzebne pieniędzy. Tak, żeby choć częściowo zniwelować ich straty – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Ludzie kupują kwiaty od handlarzy pod cmentarzami. Solidarność z poszkodowanymi jest ogromna!
Ludzie kupują kwiaty od handlarzy pod cmentarzami. Solidarność z poszkodowanymi jest ogromna!

Miasto odkupi towar od kupców, których dzisiaj przy cmentarzach nie ma w Bytomiu wcale. Kwiaty zostaną rozwiezione przez miejskie służby i trafią na zapomniane groby lub nekropolie znanych mieszkańców. Podobną akcję zaproponowały Katowice. Miasto czeka na zgłoszenia od handlarzy.

-My głównie będziemy skupować od nich chryzantemy. Te kwiaty typowo wykorzystywane w tym okresie. Z jednej strony, docelowo one mają trafić na wszystkie miejsca pamięci i pomniki na terenie Katowic. Z drugiej strony będziemy prawdopodobnie będziemy chcieli je zasadzić na naszych terenach zielonych – mówi Michał Szafraniec, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Do tej pory w Katowicach zgłosiło się tylko kilku przedsiębiorców. Natomiast w Bytomiu szacuje się, że zainteresowanych taką pomocą może być nawet 150 podmiotów. Handlarze, żeby odsprzedać swoje kwiaty, muszą odprowadzać podatki w tych miastach.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

PiS i błyskawice na samochodach w Sosnowcu. Ktoś zniszczył auta na parkingu w Zagórzu! [ZDJĘCIA]

Puste cmentarze na Śląsku i w Zagłębiu. W tym roku Wszystkich Świętych jeszcze bardziej przygnębiające [WIDEO, ZDJĘCIA]

Niewielu uczestników protestu w Katowicach. Strajk Kobiet przeszedł ulicami miasta [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close