AlarmRegion

Okolica Katedry Chrystusa Króla jak po przejściu dziczy. Elewacje i ściany zdemolowane po Strajkach Kobiet [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wulgaryzmy na elewacjach budynków, zniszczone kapliczki i grób – to efekt trwających w całym województwie od kilku dni protestów antyaborcyjnych w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Najwięcej aktów wandalizmu znajduje się w okolicach Archikatedry Chrystusa Króla. To tam przez kilka dni rozpoczynały się wielotysięczne protesty.

 

 

Polska czerwoną strefą! Czy grozi nam MEGA-LOCKDOWN?! TOP 5 Silesia Flesz

– Ja to uważam, że niech sobie w domu tak popisze. W mieszkaniu, jak takie to jest ładne i potrzebne. To niech sobie popisze – mówi Bożena, mieszkanka Katowic.

Ale dewastacji jest więcej. To z kolei miejscowość Brzezówka w powiecie cieszyńskim. Tu na cmentarzu komunalnym ktoś oblał czarną smołą Pomnik Dzieci Utraconych
Ale dewastacji jest więcej. To z kolei miejscowość Brzezówka w powiecie cieszyńskim. Tu na cmentarzu komunalnym ktoś oblał czarną smołą Pomnik Dzieci Utraconych

Ale dewastacji jest więcej. To z kolei miejscowość Brzezówka w powiecie cieszyńskim. Tu na cmentarzu komunalnym ktoś oblał czarną smołą Pomnik Dzieci Utraconych.

– Ujawniono tam również zniszczenie kłódek, które zabezpieczały bramę wjazdową na teren tego cmentarza. Policjanci na razie prowadzą w tej sprawie czynności sprawdzające. Prawdopodobnie będzie tutaj mowa o uszkodzeniu mienia – mówi mł. asp. Olaf Burakiewicz, KWP w Katowicach.

I o uszkodzeniu mienia jest też mowa w Sosnowcu. Tu nieznana osoba lub osoby zniszczyły zaparkowane samochody. Ktoś namalował na nich symbole błyskawicy i wyraz „PiS”. Na taki akt wandalizmu zareagował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

I o uszkodzeniu mienia jest też mowa w Sosnowcu. Tu nieznana osoba lub osoby zniszczyły zaparkowane samochody
I o uszkodzeniu mienia jest też mowa w Sosnowcu. Tu nieznana osoba lub osoby zniszczyły zaparkowane samochody

– Dla nas nie liczą się w tym przypadku poglądy. Absolutnie do takich aktów dewastacji nie ma prawa dochodzić. Niezależnie czy chodzi o samochody, jak w tym przypadku, czy o przydrożne kapliczki albo kościoły. Takie dewastacje nie mają mieć prawa miejsca. Dlatego też szukamy sprawców – mówi Rafał Łysy, Urząd Miejski w Sosnowcu.

Niektórzy sprawców nie szukają, a działają na własną rękę. W Katowicach ta zniszczona, przydrożna kapliczka, została wyczyszczona przez społeczników.

– To pokazuje jak wielką wartość stanowią dla tych osób te miejsca. Tu nie chodzi tylko i wyłącznie o mury, o coś zewnętrznego. Bo pamiętajmy, że w wielu wypadkach są to miejsca kultu, albo zabytki naszej kultury, które należy chronić, o które należy dbać – mówi ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy metropolity katowickiego

To tylko niektóre przypadki zniszczeń wspólnego mienia. Było ich zdecydowanie więcej, choć policja w ostatnich dwóch dniach oficjalnie została poinformowana tylko o czterech tego typu zdarzeniach.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

PiS i błyskawice na samochodach w Sosnowcu. Ktoś zniszczył auta na parkingu w Zagórzu! [ZDJĘCIA]

Puste cmentarze na Śląsku i w Zagłębiu. W tym roku Wszystkich Świętych jeszcze bardziej przygnębiające [WIDEO, ZDJĘCIA]

Niewielu uczestników protestu w Katowicach. Strajk Kobiet przeszedł ulicami miasta [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close