Region

Drony latają nad Bytomiem! W ten sposób miasto walczy z niską emisją i odpadami

Bytom wprowadza kolejny element walki z zanieczyszczeniem powietrza. Po zakończeniu pilotażowego projektu z wykorzystaniem drona do walki z niską emisją oraz odpadami, miasto zakupiło dwa takie urządzenia.

Zobacz koniecznie: Lekarze pomagali kibolom ze Śląska unikać sądu? Seria zatrzymań CBPŚ!

Nie jest nowością, że z problemem niskiej emisji boryka się wiele miast. Obok zanieczyszczeń komunikacyjnych, będących zmorą każdego większego miasta, w miastach, takich jak Bytom dochodzą przydomowe piece i lokalne kotłownie węglowe, gdzie spalanie paliwa często odbywa się w zabroniony sposób.

-Nasz dron do walki o czystsze powietrze wyposażony jest w mobilne laboratorium pomiarowe, które jest w stanie podać dokładne źródło i wielkość zanieczyszczenia – mówi Marek Gorzkowski, Naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.

Za pomocą tego innowacyjnego urządzenia będzie możliwe określenie poziomu związków gazowych oraz lotnych związków organicznych, czyli substancji charakterystycznych dla spalania odpadów. Co ważne pomiarów można dokonywać zarówno z ziemi, jak i na wysokości.

Dron będzie wykorzystywany w trybie interwencyjnym, w sprawach zgłoszeń dotyczących podejrzenia spalania odpadów lub innych niedozwolonych materiałów. Po analizie próby dymu oraz wstępnym potwierdzeniu nieprawidłowości będziemy przeprowadzać kontrolę paleniska – mówi Marek Gorzkowski.

Zobacz również: Na Śląsku doją krowy na czas i rzucają gumiokiem na odległość 😉

Dzięki zastosowaniu drona, diametralnie skróci się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu z komina, natychmiast bada jej skład. Trzeba dodać, że jak dotąd jedyną bronią walce z lokatorami lub przedsiębiorstwami spalającymi szkodliwe substancje, były czasochłonne kontrole straży miejskiej oraz pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu, którzy każdorazowo reagowali na zgłaszane przez bytomian przypadki uciążliwego zadymienia.

Gmina Bytom zakupiła też drona, który będzie służył do monitorowania miasta również w innych zakresach. W zależności od potrzeb, dron będzie mógł być wykorzystany przez ekopatrol do kontrolowania np. wysypisk odpadów.

Źródło: UM Bytom

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close