Region

Dziś 80. rocznica II Wojny Światowej. W Katowicach będzie inscenizacja

Dzisiaj mija równo 80 lat od ataku III Rzeszy na Polskę. Z okazji rocznicy w Katowicach odbędzie się inscenizacja obrony przeciwlotniczej Katowic.

Od wyborów dzieli nas przerwa jak między jedynkami Karolaka 🙂

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

Inscenizacja odbędzie się o godzinie 10 na placu przed Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego. Głównym elementem inscenizacji będzie stanowisko z repliką ciężkiego karabinu maszynowego wz. 30 Browning oraz punkt dowodzenia obroną plot. W wydarzeniu udział wezmą rekonstruktorzy wyposażeni w umundurowanie i sprzęt Wojska Polskiego z września 1939 roku. Co kilkanaście minut, z wykorzystaniem ręcznej syreny alarmowej, ogłaszany będzie – symbolicznie – alarm przeciwlotniczy dla ludności cywilnej i odtwarzany pełny komunikat radiowy o wybuchu II wojny światowej. Inscenizacja zakończy się ok. g. 12.00

Uzupełnieniem inscenizacji będą plansze z informacjami historycznymi dot. walk z sierpnia i września 1939 roku jakie toczyły się na Górnym Śląsku na granicy Polski i Niemiec. W przedstawionych relacjach przypomniana zostanie również wygrana przez stronę polską bitwa graniczna pod Wyrami.

Wydarzenie włączone zostało do ogólnopolskiego kalendarza wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Będą strajki na śląskich kopalniach? W PGG wrze!

Brutalne morderstwo w Siemianowicach! Zabójca złapany na drugim końcu Polski!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close