RegionWiadomość dnia

Dziwaczny kontener na katowickim Rynku. To nie tir, to specjalna wystawa! [WIDEO]

Na placu przy Teatrze Śląskim w Katowicach zainaugurowano wystawę mobilną Ex Silesia Lux. To niezwykłe przedsięwzięcie historyczne realizowane jest przez Instytucję Kultury Ars Cameralis w Katowicach w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich

 

 

Śmigłowiec Black Hawk i antyterroryści nad Śląskiem!


-Wielokrotnie podkreślałem, jak ważne jest godne upamiętnienie Powstań Śląskich. Każde nasze działanie do tego zmierza. Za nami piękne wydarzenia zarówno kulturalne, sportowe, jak i edukacyjne. Przyszedł czas na wystawę mobilną, która w doskonały sposób przedstawia trudną lecz piękną historię naszego regionu i powstańców, którzy walczyli o polskość Śląska. Wystawę będziemy prezentować w różnych miastach województwa i kraju– mówił podczas inauguracji mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Na placu przy Teatrze Śląskim w Katowicach zainaugurowano wystawę mobilną Ex Silesia Lux (fot.slaskie.pl)
Na placu przy Teatrze Śląskim w Katowicach zainaugurowano wystawę mobilną Ex Silesia Lux (fot.slaskie.pl)

Wystawę w kontenerach powstańczych można oglądać codziennie do 15 października,
w godz. 12.00 do 18.00. Wstęp wolny.

Projekt historyczny Ex Silesia zakłada przybliżenie trudnej, burzliwej historii Górnego Śląska, z jego wzlotami i upadkami. Pomysł zrodził się z potrzeby powrotu do przeszłości i stworzenia swoistej relacji z przodkami, mieszkańcami Górnego Śląska, którym sto lat temu przyszło podjąć ryzyko i walczyć o własną tożsamość. Wystawa ma na celu przywrócić pamięć o tych zwykłych ludziach: mężczyznach, chłopcach, matkach i żonach, którym powinniśmy być wdzięczni za wysiłek włożony w przyłączenie do Ojczyzny.

Na placu przy Teatrze Śląskim w Katowicach zainaugurowano wystawę mobilną Ex Silesia Lux (fot.slaskie.pl)
Na placu przy Teatrze Śląskim w Katowicach zainaugurowano wystawę mobilną Ex Silesia Lux (fot.slaskie.pl)

W roku setnej rocznicy wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego złote kontenery przypominają o powstańczych zmaganiach, które zdecydowały o dalszych losach naszego regionu. Złoto nawiązuje do potencjału drzemiącego w tej ziemi, ukrytego nie tylko w „czarnym złocie”, ale przede wszystkim w tutejszych ludziach i kulturze. Orzeł zamknięty w symbolu serca nawiązuje do godła województwa, a zarazem do siły i męstwa powstańców.

W projekcie wykorzystano zdjęcia pochodzące ze zbiorów: Muzeum Historii Katowic, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wybrane zdjęcia obrazują zarówno różnorodność mieszkańców Górnego Śląska, jak i działania powstańcze, dzięki czemu został nakreślony obraz regionu w okresie międzywojnia.

źródło: slaskie.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory parlamentarne 2019. Jak przeliczane są głosy na mandaty?

Wybory parlamentarne 2019. Jak oddać głos, żeby był ważny?

Bomba ekologiczna w Siemianowicach Śląskich! Utylizacja będzie kosztowała prawie 30 mln złotych

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close