Region

Emocje w sprawie deputatów węglowych! Kiedy druga tura wypłat? [WIDEO]

Obietnice Prawa i Sprawiedliwości dotyczące wypłat rekompensat za utracony deputat węglowy nadal budzą emocje. Dziś swoją opinią w kwestii polityki obecnego rządu wobec górnictwa postanowili się podzielić posłowie Platformy Obywatelskiej.

 

 

Nie chcecie by Wasze dzieci zamieniły się w wirtualne zombie? Zobaczcie koniecznie najnowszy odcinek TOP 5 Silesia Flesz!

Minister Tchórzewski – minister energii, mówił kilka dni temu na konwencji PiS-u w Katowicach, że strategia energetyczna Polski powinna być oparta na haśle „węgiel +” i że węgiel jest i będzie strategicznym surowcem dla polskiej energetyki. No tutaj niestety wychodzi ta hipokryzja i kłamstwa polityków PiS-u. Wszyscy wiemy – mówił o tym pan poseł Gadowski – że rekordowy, bo 20-milionowy import węgla w ubiegłym roku – w tym 13,5 miliona ton z Rosji. W tym roku za pierwszy kwartał również rekordowy import – ponad 3 miliony, co stanowi 70% całego importu to węgiel rosyjski – mówi Paweł Bańkowski, Platforma Obywatelska.

Kolejny zarzut to straty finansowe spółki Tauron. Wydobycie w wysokości ponad miliarda złotych za ubiegły rok oraz ryzyko zbycia Zakładu Janina i obawa o miejsca pracy. To tylko niektóre z uwag w kierunku rządu.

Spółka restrukturyzacyjna wypłaciła 3600 wniosków. Reszta tkwi w zawieszeniu. Pan minister Tobiszowski obiecał, że jest zabezpieczonych 240 milionów złotych na 24 tysiące wniosków, gdzie wpłynęło tylko do spółek – i do Jastrzębskiej, i do Tauronu i do naszej spółki ok 10 tysięcy wniosków. […] Nie wiemy teraz, kiedy zacznie się druga tura wypłaty wniosków. No wdowy i sieroty są rozgoryczone. Dlaczego inne dostały, a inne zostały pominięte? Nikt nie chce nam udzielić na to odpowiedzi – mówi Agata Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych.

Zarzuty odpiera SRK. Według spółki jednoczesną wypłatę wszystkich rekompensat uniemożliwił brak kompletu wymaganych na mocy ustawy dokumentów. Trwa jednak przygotowywanie kolejnych pism i weryfikowanie następnych wniosków. Wszystkie osoby, które do listopada nie otrzymają rekompensat, ani pisemnych odmów, powinny się zgłosić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close