Region

Marsz Autonomii Śląska w Katowicach [WIDEO] Na wielkim banerze marszałek woj.śląskiego

W najbliższą sobotę ulicami Katowic przejdzie 13. Marsz Autonomii Śląska. Jego organizatorzy odsłonili dziś przed Gmachem Sejmu Śląskiego baner. Przedstawia marszałka województwa śląskiego – Jakuba Chełstowskiego.

 

Nie chcecie by Wasze dzieci zamieniły się w wirtualne zombie? Zobaczcie koniecznie najnowszy odcinek TOP 5 Silesia Flesz!

Na zdjęciu uwieczniono jego uczestnictwo w Marszu Autonomii Śląska sprzed 5 lat, gdzie niesie transparent tyskiego koła ruchu. Dziś organizatorzy zaprosili marszałka do ponownego udziału w marszu.

Wyszliśmy trochę naprzeciw uczestnikom marszu. To jest takie miejsce, gdzie będzie można sobie zrobić zdjęcie z panem marszałkiem. Każdy będzie mógł to zrobić, już na Placu Wolności o 12:00. Można podejść, zrobić sobie zdjęcie z panem marszałkiem, chociaż ja mam nadzieję, że będziemy mogli ten gadżet po prostu schować, bo pan marszałek będzie z nami na żywo – mówi Henryk Mercik, Ruch Autonomii Śląska i Śląska Partia Regionalna.

Chcemy przypomnieć o tym, że Górny Śląsk w części, która należała w okresie międzywojennym do Polski miał autonomię. Tę autonomię przyznał mu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Chcemy wskazać na to, że ta autonomia dzisiaj już nie jest żadnym przywilejem, ale w państwach rozwiniętych, w państwach zachodnich, to jest tak naprawdę prawo regionów i chcemy się upomnieć o to, by i polskie regiony – w tym Górny Śląsk – miały to prawo – prawo do autonomii – mówi Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska.

Zdaniem organizatorów marsz to nie tylko forma protestu przeciwko niekorzystnym dla regionu działaniom rządu, ale przede wszystkim okazja do radosnej demonstracji przywiązania do Górnego Śląska i idei samorządności. Manifestanci wyruszą z Placu Wolności, by zakończyć pochód na Placu Sejmu Śląskiego.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close