Energooszczędny dom – ile kosztuje i na co zwrócić uwagę?
Energooszczędne domy to nie tylko trend, ale również wymóg, który określa obecnie obowiązujące prawo budowlane. Przykładem tego typu rozwiązań mogą być domy modułowe, które dzięki zaawansowanej technologii charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem na energię. Ile kosztują tego typu rozwiązania? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Energooszczędność w domach modułowych
Jedną z podstawowych zalet domów modułowych jest energooszczędność, która wynika nie tylko z zastosowania odpowiednich materiałów, ale również użytej technologii. Domy modułowe powstają bowiem w wyspecjalizowanych fabrykach, dzięki czemu cechuje je duża precyzja. Pozwala to ograniczyć straty ciepła, co przekłada się na niższe zapotrzebowanie na energię. Cechą charakterystyczną domów modułowych jest również zwarta bryła, co minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych.
Pisząc o energooszczędności domów modułowych należy wziąć pod uwagę również materiały, z których one powstają. Otóż bardzo często do ich budowy używa się keramzytobetonu, czyli materiału o doskonałych parametrach termicznych. Inną możliwością jest zastosowanie drewnianej lub metalowej konstrukcji szkieletowej z odpowiednim wypełnieniem, którym jest zazwyczaj wełna mineralna. Oprócz tego budynek posiada również ocieplenie i elewację zewnętrzną.
Ile kosztuje dom modułowy?
Popularyzacja domów modułowych w Polsce sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, ile wynoszą faktyczne koszty ich budowy. Trudno jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele w tej kwestii zależy od konkretnego projektu, użytych materiałów, czy zastosowanych rozwiązań. Przykładowo dom o powierzchni 35 m², który znajduje się pod linkiem https://markaeko.pl/dom-modulowy-35-m%c2%b2/ kosztuje w granicach 2500 złotych za m². W cenie znajduje się szkielet budynku wraz z dachem, stolarka okienna i drzwiowa, rozprowadzenie instalacji, a także wykończenie wewnętrzne i zewnętrzne. Oczywiście w przypadku domów całorocznych należy pamiętać, że dodatkowy koszt stanowi wykonanie odpowiednich fundamentów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu modułowego?
Mimo iż powszechnie wiadomo, że technologia modułowa ma wiele zalet bardzo ważny jest również odpowiedni wybór producenta wymarzonego domu. Jest to ważne, ponieważ należy wybrać firmę, która zagwarantuje odpowiednią jakość oraz udzieli długiego okresu gwarancji. Przykładem może być MARKAEKO, czyli firma, która produkuje domy modułowe w Polsce już od przeszło 10 lat. Jej oferta jest dostępna na Markaeko.pl. Co jeszcze wziąć pod uwagę? Przede wszystkim funkcjonalność danego projektu oraz powierzchnię użytkową. Ważna może być również elastyczność, czyli możliwość rozbudowy w przyszłości. W przypadku domów modułowych z reguły następuje to poprzez doklejenie kolejnego, identycznego modułu.
Podsumowując należy stwierdzić, że energooszczędne domy modułowe to rozwiązania atrakcyjne cenowo oraz tanie w eksploatacji. Oczywiście zadowolenie uzależnione jest od wyboru odpowiedniego projektu oraz jakości oferowanej przez wykonawcę.
źródło: artykuł partnera