REKLAMA
Kraj

Epidemia koronawirusa: Co musi zapewnić pracodawca, do czego zobowiązany jest pracownik? Szczegółowe informacje

Troska o bezpieczeństwo obywateli to najważniejszy cel kolejnych wprowadzanych ograniczeń dotyczących, m.in. poruszania się w przestrzeni publicznej. Nowe regulacje dotykają także pracodawców i pracowników. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki obejmą poszczególne grupy w okresie od 2 do 11 kwietnia br.

 

TOP 5 Silesia Flesz: Koronawirus po śląsku, czyli region walczy z epidemią!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Jednorazowe rękawiczki albo środki do dezynfekcji rąk dla każdego

Pracodawcy (zakłady pracy) mają obowiązek zapewnić osobom zatrudnionym – niezależnie od podstawy zatrudnienia – rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk.

Powiązane artykuły

– Oznacza to, że obowiązek taki spoczywa zarówno w stosunku do pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, czyli umowy o pracę, mianowania, wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę, ale też w odniesieniu do osób wykonujących pracę na innej podstawie w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osób prowadzących w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą – wskazuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Spełnienie tych wymagań jest szczególnie istotne ze względu na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i tym samym ochronę osób zatrudnionych przed przeniesieniem tego wirusa na siebie.

Odległość pomiędzy stanowiskami pracy musi wynosić co najmniej 1,5 metra

Pracodawca ma obowiązek takiego zorganizowania miejsca pracy, żeby odległość pomiędzy stanowiskami pracy wynosiła co najmniej 1,5 metra.

– W przypadku pracy na stanowiskach administracyjno-biurowych należy w związku z tym biurka w pomieszczeniu ustawić w taki sposób, by najbliższa w linii prostej odległość pomiędzy osobami pracującymi była nie mniejsza niż 1,5 metra. Podobnie należy organizować pracę na stanowiskach robotniczych, zapewniając, by odległość pomiędzy dwoma najbliższymi robotnikami była nie mniejsza niż 1,5 metra – tłumaczy wiceminister Stanisław Szwed.

W przypadku obsługi maszyn ten sposób ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa należy stosować odpowiednio, zwłaszcza gdy obsługa danego urządzenia jest niezbędna do zagwarantowania dostępu do  innego dobra, np. zapewnienia produkcji żywności lub leków. Gdy z powodów konstrukcyjnych nie jest możliwe zachowanie odległości 1,5 metra pomiędzy dwiema najbliższymi osobami obsługującymi to urządzenie, należy równoważyć brak zachowania tej odległości wyposażeniem pracowników w odpowiednie środki ochrony zbiorowej lub indywidualnej.

Ograniczenia dotyczące przemieszczania się nie dotyczą drogi do pracy

Jak tłumaczy wiceszef MRPiPS, pracownicy i inne osoby będą mogły przemieszczać się na obszarze kraju w celu wykonywania czynności zawodowych, zadań służbowych lub pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzenia działalności rolniczej czy prac w gospodarstwie rolnym oraz zakupu towarów i usług z tym związanych.

– Należy pamiętać, że osoby poruszające się pieszo powinny poruszać się w grupie nieprzekraczającej 2 osób i w odległości nie mniejszej niż 2 metry od siebie – przypomina wiceminister Stanisław Szwed.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Minister Zdrowia zastrzega leki do walki z COVID-19. Chodzi o Arechin i Plaquenil

Prezydent Sosnowca: Nie będę zgłaszał członków do obwodowych komisji wyborczych [WIDEO]

Polski biznes się zamyka. Przedsiębiorcy masowo zawieszają działalność gospodarczą [WIDEO]

 

źr. MRPiPS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button