RegionWiadomość dnia

Epidemia koronawirusa: Czy iść w niedzielę do kościoła? Archidiecezja Katowicka odpowiada [WIDEO]

Nieobecność na mszy świętej nie jest grzechem. Metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc – zgodnie z sugestią rady stałej Konferencji Episkopatu Polski – udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej eucharystii.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Tajemnicze przedmioty i martwe zwierzęta w kanalizacji? To nie żarty!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Ta dyspensa będzie obowiązywać do 29 marca. Ona dotyczy osób starszych, osób z objawami jakichkolwiek infekcji, także dzieci, młodzieży, dorosłych, którzy dziećmi się opiekują, ale także – i co ważne – tych wszystkich osób, które czują obawę przed zarażeniem. Szczególnie ten ostatni punkt oznacza, że decyzja o uczestnictwie w eucharystii zostaje pozostawiona osądowi, rozeznaniu subiektywnemu konkretnego wiernego – mówi ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy metropolity katowickiego.

– Czy możemy zatem mówić, że niepójście na mszę jest w tej sytuacji grzechem? -Nie, absolutnie. Ta dyspensa oznacza, że nieobecność na niedzielnej eucharystii nie jest grzechem – wyjaśnia ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy metropolity katowickiego.

Arcybiskup Skworc podjął także decyzję o odwołaniu spotkań grup modlitewnych i wszystkich innych nabożeństw, poza mszą świętą. Zasugerował także, by komunia święta była przyjmowana do rąk. Dyspensy udzielili także biskupi pozostałych śląskich diecezji oraz metropolita częstochowski – arcybiskup Wacław Depo.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

„Zagrożenie koronawirusem nie jest hipotetyczne”. Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

Półki sklepowe świecą pustkami. Ministerstwo Rozwoju: „Żywności w sklepach nie zabraknie”

Epidemia koronawirusa: Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Kościoły wprowadzają środki ostrożności

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close