AlarmKrajRegionWiadomość dnia

PILNE!!! Rząd zamyka granice i galerie handlowe! To przez koronawirus!

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, 13 marca podczas wieczornej konferencji prasowej o kolejnych krokach rządu dotyczących walki z epidemią koronawirusa. Zamknięte zostają częściowo granice Polski. Zamknięte zostają także galerie handlowe.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Tajemnicze przedmioty i martwe zwierzęta w kanalizacji? To nie żarty!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-W obliczu ogłoszonej światowej pandemii koronawirusa najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków. Do tego potrzebne jest odpowiedzialne działanie skutków pandemii. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego. Podejmujemy konkretne działania. Wprowadzamy pełne kontrole na polskich granicach – można to nazwać pełnym przywróceniem polskich granic i kontroli na nich – granice z państwami UE – mówił dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

 

🎥NA ŻYWO: konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Piątek, 13 marca 2020

-Polscy obywatele po przekroczeniu granicy trafią na 14-dniową kwarantannę. Natomiast nie będziemy obsługiwać ruchu zagranicznego – bo większość przypadków rozprzestrzeniania koronawirusa to można tak powiedzieć „przypadki importowane” – mówił na konferencji prasowej premier Morawiecki. -Nie chcemy aby koronawirus napływał do nas kolejnymi falami. Granice są otwarte dla przepływu towarów. Nie zabraknie nam żywności ani innych towarów, nie ma o to obaw podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Wstrzymane są międzynarodowe połączenia lotnicze oraz kolejowe – pasażerskie. Zamykamy je od niedzieli, 15 marca. Chcemy w ten sposób chronić polskich obywateli. Utrzymamy natomiast czartery – są ludzie na wyjazdach zagranicznych, na urlopach. Oni muszą wrócić. Utrzymujemy wewnątrzkrajowy ruch samochodowy, samolotowy i kolejowy. Samochodowy ruch graniczny dla wracających do Polski zostaje utrzymany, ale będą na przywróconych granicach rygorystyczna kontrola wracających – dodaje premier Morawiecki.

Taką decyzję Polska podejmuje tuż po Słowacji i Czechach, co także podkreślał szef rządu. -Chcemy podejmować takie decyzje, za którymi pójdą inne kraje europejskie, które w wielu przypadkach są opóźnione.

Wszystkie sklepy zostają otwarte, wszystkie banki także będą czynne – nie ma obawy o zakupy i wypłatę pieniędzy z bankomatów. Zamknięte zostają w nocy z piątku na sobotę galerie handlowe – z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii ze środkami czystości czy pralni. -Zdecydowaliśmy o tymczasowym zawieszeniu działalności sklepów innych branży – zapowiedział premier.

-Podjęliśmy też decyzję o zawieszeniu działalności pubów, restauracji, klubów i innych miejsc rozrywki, chodzi o to, aby ludzie się nie gromadzili w takich miejscach jak restauracje czy kawiarnie. Ale zostawiamy furtkę, generująca mniejsze ryzyko – usługi online. Jedzenie można będzie zamawiać z restauracji czy kawiarni online, na wynos, na dowóz, to jest o wiele bezpieczniejszeargumentował premier.

Zbiorowe zgromadzenia zostały też nowymi przepisami związanymi z ochroną przed koronawirusem ograniczone do 50 osób w jednym miejscu. -Proszę wszystkich o dotrzymanie staranności w przestrzeganiu nowych zaleceń, to dla naszego dobra i bezpieczeństwa – wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki.

-Spodziewamy się niestety w najbliższych dniach przyrostu zachorowań na koronawirusa – mówił premier, zapewniając, że wszystkie te działania o których mówił wcześniej – mają zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa COVID 19.

-To jest ostatni moment na zdecydowane działania, które mają zwalczyć koronawirus, na razie mamy nie kilka tysięcy ale 68 przypadków COVID 19mówił na konferencji prof Łukasz Szumowski, minister zdrowia.Nadal mamy szanse na to, aby skutecznie chronić nasze życie i zdrowie – dodaje Szumowski.Dlatego wszystkie osoby wracające do Polski będą badane i poddawane 14-dniowej kwarantannie. To nie jest czas na zabawę, na spotkania – dlatego zamykamy restauracje, ograniczamy działalność galerii handlowych, tam będą działały pralnie, drogerie czy apteki, ale to nie są teraz miejsca gdzie powinny się skupiać duże grupy ludzi. Zostańmy w domu, apeluję do wszystkich osób i do ich zdrowego rozsądku. Bądźmy odpowiedzialni w tej ciężkiej chwili – zaapelował minister Szumowski.

-W nocy z soboty na niedzielę będą już obowiązywały nowe, zaostrzone zasady przekraczanie granicy przez obywateli innych państw. Opublikujemy dzisiaj jeszcze 2 rozporządzenia w tej sprawie. To była trudna decyzja, ale potrzebna, skonsultowana z ministrem zdrowia. Ten wirus, koronawirus przyszedł do nas z zewnątrz, on nie pochodzi od nas. To przykre, ale musimy na razie niektórym powiedzieć: To nie jest czas na wycieczki, na zwiedzanie. Mogą natomiast do Polski wrócić ci obywatele innych krajów, którzy tu mieszkają, mają tu rodziny czy pracę. Ale warunek jest dla nich jeden – 14-dniowa kwarantanna – mówił na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński.

-Zamykamy granice naszego kraju dla cudzoziemców, w rozporządzeniu opublikujemy listę przejść granicznych na których będzie się odbywał ruch graniczny, inne przejścia spoza listy będą zamknięte – dodaje Kamiński.

-Każda osoba przekraczająca granicę będzie wypełniała kartę, w której zaznaczy skąd przybywa i gdzie może spędzać kwarantannę. Jeśłi nie będzie miała taka osoba warunków na spędzenie dwutygodniowej kwarantanny w domu – służby wskażą miejsce, w którym będzie musiała ją odbyć – dodaje minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

 

O takiej możliwości informował już wcześniej dziennik Fakt. W magazynie „Express Biedrzyckiej” o takich możliwych posunięciach informował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch. Jak wyjaśniał – zamknięcie polskich granic oznacza „...ograniczenie ruchu transgranicznego, całkowite zawieszenie lotów oraz komunikacji kolejowej i autobusowej – to jest to co nas czeka (…) nie wylecimy z polskich lotnisk, ani na nich nie wylądujemy” – wyjaśniał na łamach Faktu szef BBN, Paweł Soloch.

 

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

„Zagrożenie koronawirusem nie jest hipotetyczne”. Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

Półki sklepowe świecą pustkami. Ministerstwo Rozwoju: „Żywności w sklepach nie zabraknie”

Epidemia koronawirusa: Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Kościoły wprowadzają środki ostrożności

źródło: KPRM/Fakt
red: W.Żegolewski
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close