RegionWiadomość dnia

Escape roomy na Śląsku zamykane! Już prawie 70 kontroli straży pożarnej [WIDEO]

Straż pożarna skontrolowała już 67 escape room’ów w województwie śląskim. 7 takich miejsc zamknięto, nałożono 5 mandatów. 4 escape room’ów nie udało się sprawdzić, bo gdy ich właściciele dowiedzieli się o kontrolach – rozwiązali działalność.

 

Nowy apartament powstał w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym!

Lista uchybień, które wykryli strażacy jest długa. -Bardziej rażące jakie były to właśnie drogi ewakuacyjne, która albo była zastawiona, albo wyjście z tego pokoju było w taki sposób utrudnione, że po rozwiązaniu zagadki, zagadkę trzeba było rozwiązać, żeby wyjść, to standard jest zabawy, ale też utrudnione było otwarcie, gdyby coś się działo. I osoba nadzorująca nie miała do końca tej świadomości – mówi Jacek Kleszczewski, Śląski Komendant Wojewódzki PSP.

Kontrole escape room’ów to pokłosie tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w tamtym tygodniu w Koszalinie. Zginęło pięć nastolatek. Do kontroli pokojów zabaw doszło w całym kraju tuż po tragedii. Do akcji wkroczyli także wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego.

-Kontrole wykazały przede wszystkim w wielu przypadkach brak dokumentacji, brak legalnej zmiany sposobu użytkowania, brak przeglądów okresowych, brak książek obiektu budowlanego. No i głównie z tego względu też zostały mandaty wydane właścicielom obiektu – mówi Magdalena Macha, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

W wielu przypadkach wszczęto także postępowania administracyjne. Zdarzały się też przypadki samowolnej przebudowy obiektu. Na przykład w Cieszynie escape room znajdował się w budynku wpisanym do rejestru zabytków. Dziś z apelem do mieszkańców zwrócił się także wojewoda śląski.

– To tak naprawdę bardzo zależy od tego, czy obywatel, mieszkaniec zareaguje i właściwie będzie dbał również o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo swoich najbliższych, jak również sąsiadów. Od tego będzie zależało, czy we współpracy ze wszystkimi służbami państwowymi będziemy w stanie wspólnie zadbać o bezpieczeństwo. Bardzo proszę, żeby ten apel trafił właśnie do społeczeństwa, właśnie z takim przekazem – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

W przypadku escape room’ów, w których strażacy stwierdzili niewielkie uchybienia wkrótce odbędą się kolejne kontrole, które wykażą, czy zostały one usunięte.
(Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close