Region

Fikcyjne śluby, żeby wjechać do Polski. Płacili „żonom” po 3 tys. euro

5 cudzoziemcom nie zezwolono na wjazd do Polski mimo, że zawarli związki małżeńskie z obywatelkami UE. Okazało się, że zrobili to po to, by móc wjechać na terytorium państw Schengen i dotrzeć do krajów Europy Zachodniej.

 

Dla kogo za darmo pociągi na Śląsku? Sprawdzamy w TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

W ciągu ostatnich kilku tygodni funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Katowice – Pyrzowice, dzięki swojej czujności i wnikliwości, ujawnili kilka prób przekroczenia granicy państwowej przez 5 cudzoziemców – 3 Pakistańczyków, Banglijczyka i Nepalczyka. Wszyscy oni przylatywali do naszego kraju z Cypru, a następnie usiłowali przekroczyć granicę i dostać się na terytorium strefy Schengen.

Koncert „Dzień Babci i Dziadka z Telewizją TVS”! Już 25 stycznia w Zabrzu

Żaden z cudzoziemców nie posiadał ważnej wizy, ani innego dokumentu uprawniającego go do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Do kontroli przedstawiali za to cypryjskie tytuły pobytowe, wydane dla członków rodzin obywateli UE. Dokumenty te uzyskali dzięki zawartym na Cyprze małżeństwom z obywatelkami UE, m.in. Polkami, Bułgarkami i Łotyszkami.

Podczas przeprowadzonej wnikliwej kontroli granicznej funkcjonariusze SG ustalili, że cudzoziemcy nie znali podstawowych informacji dotyczących ich współmałżonek. Nie potrafili również wskazać okoliczności związanych z zawarciem przez nich związków małżeńskich oraz faktycznych powodów swojego wjazdu na terytorium strefy Schengen.

Podjęte przez Straż Graniczną dalsze czynności wyjaśniające wykazały, że doszło do zawarcia fikcyjnych związków małżeńskich, a faktycznym celem wjazdu obcokrajowców do Polski była chęć przedostania się na terytorium państw Europy Zachodniej.

W związku z tym cudzoziemcom wydane zostały decyzje o odmowie wjazdu na terytorium RP. W tych sprawach wszczęte zostały także postępowania karne. W ramach postępowań „fikcyjnym mężom” przedstawiono zarzuty usiłowania przekroczenia granicy państwowej RP wbrew przepisom przy użyciu podstępu.

Podstęp ten polegał na wykorzystaniu w trakcie kontroli granicznej dokumentów pobytowych dla członków rodzin obywateli UE oraz faktu zawarcia małżeństwa w celu ominięcia obowiązujących przepisów wjazdowych i pobytowych. Prowadzone czynności procesowe pozwoliły już na przedstawienie zarzutów pomocnictwa do wskazanego przestępstwa trzem „fikcyjnym żonom”, które podróżowały tymi samymi samolotami, ale nie towarzyszyły swoim mężom w trakcie kontroli granicznej.

Podejrzane osoby przyznały się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddały się karom pozbawienia wolności oraz grzywny, ustalonym z Prokuraturą Rejonową w Tarnowskich Górach. Złożyły one również szczegółowe wyjaśnienia, w trakcie których potwierdziły w pełni fikcyjny charakter związków małżeńskich, które zawarte były w celu uzyskania przez cudzoziemców spoza UE dokumentów umożliwiających im wjazd na terytorium państw Strefy Schengen. Mężowie za ślub mieli zapłacić swoim żonom około 3 000 euro.

Źródło: Śląska Straż Graniczna

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Chcą odwołania prezydenta Świętochłowic! Będzie referendum? [WIDEO]

Wjechał Mercedesem w kiosk. Jedna osoba nie żyje

Cofnąć licznik o milion kilometrów? Dla tych kierowców to nie problem! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close