RegionWiadomość dnia

Fińskie domki w Świętochłowicach zyskają drugie życie

Już wkrótce ruszy kompleksowy remont pięciu domków fińskich w Piaśnikach przy ul. Chorzowskiej. Władzom miasta zależy, by po remoncie domki mogły służyć wszystkim mieszkańcom Świętochłowic jako prężnie działające siedziby fundacji, stowarzyszeń i organizacji społecznych.

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

– Wierzę, że domki fińskie w Piaśnikach mogą stać się przestrzenią pełną kreatywnych i innowacyjnych pomysłów, które zintegrują mieszkańców Świętochłowic w każdym wieku – podkreśla Daniel Beger, Prezydent Świętochłowic. – To miejsce z historią i ogromnym potencjałem, idealne pod wszelkiego rodzaju społeczne inicjatywy – spotkania artystyczne, centrum integracji dla seniorów, inkubatory dla młodych przedsiębiorców lub naukowców itd. Wierzę, że zgłoszą się do nas organizacje, które również dostrzegają ten potencjał i są chętne, by stworzyć w Świętochłowicach coś niezwykłego.

Domki fińskie w Piaśnikach zbudowane zostały w 1930 roku. W 2017 roku z uwagi na zły stan techniczny miały zostać wyburzone, a na ich miejscu zamierzano zbudować osiedle mieszkaniowe. Rok później nowe władze miasta podjęły decyzję, by domki uratować. Ze względu na sytuację finansową miasta, przez wiele miesięcy walczono o środki na sfinansowanie inwestycji kompleksowego remontu pięciu domków fińskich. Dziś mamy zapewnienie władz wojewódzkich, że środki na ten cel są już zabezpieczone, a remont ruszy na początku 2021 roku.

Do dyspozycji zostaną oddane pomieszczenia o różnych metrażach – cały domek to ok. 140 metrów kwadratowych + klatka schodowa. Szczegóły najmu oraz dokładny plan pomieszczeń zostaną udostępnione, gdy tylko ruszą prace remontowe.

 

Źródło i foto: UM Świętochłowice

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ruszyły przesłuchania uczestników manifestacji, które odbywały się w Katowicach [WIDEO]

Najlepszy i największy rollercoaster w Europie jest w Zatorze! [WIDEO]

Kopalnia powstanie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej? Wśród mieszkańców zawrzało! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close