RegionWiadomość dnia

Gigantyczna kolejka pod NBP! 5 złotych z Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich to hit!

Kolekcjonerska moneta wydana przez NBP, 5 złotych z Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich to numizmatyczny hicior! Po 5-złotówkę ustawiła się przed oddziałem NBP w Katowicach ogromna kolejka.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Wyśmiewamy Sosnowiec, a puma grasuje!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


Za czym kolejka ta stoi? Można by zapytać. I o ile odpowiedź, że za pieniędzmi nikogo nie wprowadziłaby w zdumienie, to to że za monetami już może dziwić. Numizmatycy ze śląska zjechali dziś do Katowic, bo Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę okolicznościową o nominale pięciu złotych.

-Zbieram już od dłuższego okresu czasu i dlatego. Ich nie jest tak dużo 1 200 000 sztuk tylko, więc trzeba mieć coś w klaserze – mówi Mieczysław, mieszkaniec Trzebini.

-Ja zbieram monety już od 50 lat. Zbieram, kupuje. -Nie mogło jej zabraknąć w kolekcji? –Pewnie, mowy nie ma! – mówi Przemysław, mieszkaniec Skoczowa.

Bytom: Koncert Życzeń na żywo! Kto zagra? [17 listopada]

Moneta jest elementem serii „Odkryj Polskę”. Na jej rewersie znajdują się stylizowane wizerunki: Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich oraz fragmentu koła szybowego z kopalni „Julian”.

-Monety kolekcjonerskie są wypuszczane około 20 monet rocznie. Nowością jest to, że w tym okresie kiedy wybuchło I powstanie śląskie u nas mamy trzy monety kolekcjonerskie – dwie monety srebrna i złota, którą prezentowaliśmy 5 listopada Wojciech Korfanty i w dniu dzisiejszym moneta obiegowa, czyli pięciozłotowa moneta którą wszyscy możemy płacić normalnie w sklepie, kupując bilet tramwajowy – wyjaśnia Grzegorz Bomba, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Katowicach.

 

Zdecydowano się na Kopiec Wyzwolenia, gdyż ten – jak napisano w folderze emisyjnym jest największym i najważniejszym na Górnym Śląsku pomnikiem upamiętniający powstania śląskie. Monetę można zamienić po cenie nominalnej. Kto wie – być może kiedyś trafi ona do naszego portfela, gdy będziemy odbierać resztę za zakupy.

Gigantyczna kolejka pod NBP! 5 złotych z Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich to hit!
Gigantyczna kolejka pod NBP! 5 złotych z Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich to hit!
autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Od 11 listopada bez wiz do USA! Prezydent Duda wydał oficjalne oświadczenie [WIDEO]

Piłkarz GKS Tychy pobity przez kiboli Ruchu Chorzów! Chcieli, żeby wyzywał Górnika Zabrze!

Ruda Śląska: Rodzina z Halemby, która straciła wszystko w pożarze, prosi o pomoc

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close