RegionWiadomość dnia

Gliwice: Osoby starsze mogą mniej płacić za śmieci [WIDEO]

Gliwiccy seniorzy mogą płacić mniej za wywóz śmieci. Muszą tylko złożyć wniosek o dofinansowanie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Podstawowym warunkiem uzyskania dopłaty jest wiek- ubiegać się o nią mogą osoby po 65 roku życia.

 

Dofinansowanie ma zrekompensować starszym mieszkańcom podwyżki opłat za odbiór odpadów. Po koniec ubiegłego roku ceny odbioru śmieci segregowanych wzrosły o 20, a zmieszanych o 160%. -To jest w pewnym sensie jakaś dyskryminacja, to powinno być skierowane do wszystkich ludzi. My się sprowadziliśmy do Gliwic jakiś czas temu, jesteśmy na etapie remontowania domu – mówi Gustaw Koenner, mieszkaniec Gliwic.

-A dlaczego? A co ja pampersy wynoszę przepraszam? Komuś odwaliło? A poza tym nie podoba mi się, jeżeli mówi się, że powinno się płacić za metraż. Jeżeli na mieszkaniu takim jak ja mieszka jedna osoba a nade mną mieszkają trzy osoby to kto wyprodukuje więcej śmieci? – mówi oburzona Władysława Alberska, mieszkanka Gliwic

Miasto próbuje rozwiązać problem, na razie jednak tylko w przypadku seniorów. –Przeważnie są to osoby samotne, a jak wiemy w Gliwicach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są liczone od powierzchni mieszkania. W związku z tym osoba starsza, która mieszka w takim dużym mieszkaniu, rzeczywiście te opłaty mogą obciążać jej domowy budżet, a dzięki takiemu rozwiązaniu te opłaty po prostu będą niższe – mówi Maja Lamorska-Gorgol, UM Gliwice.

Seniorzy, którzy chcą się ubiegać o dopłatę, muszą zajmować mieszkanie o powierzchni powyżej 45,5 m2 na osobę, nie może im przysługiwać dodatek mieszkaniowy, a ich dochody nie mogą przekraczać 1902 zł w przypadku osób mieszkających samotnie i 1542zł dla mieszkających z rodziną. 50% dopłata dotyczy jedynie odpadów segregowanych. W przypadku zmieszanych wynosi 30%.

-Jakiekolwiek udogodnienia w kierunku takiej motywacji do segregowania są dodatkowo na pewno jakimś bonusem jeżeli chodzi o środowisko – mówi Magda Koenner, mieszkanka Gliwic. Pierwsze osoby dostały już dofinansowanie. (Martyna Mikołajczyk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close