Góra śmieci w Bytomiu! W starych pojemnikach znajdują się m.in. substancje rakotwórcze
Bytom dostanie dofinansowanie do utylizacji odpadów. Ponad 3 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostaną przeznaczone na usunięcie odpadów z jednej z prywatnych działek na peryferiach miasta. Nielegalne składowisko przy ul. Szyby Rycerskie odkryto w grudniu 2018 r., a po dokładnych badaniach próbek okazało się, że w starych i zniszczonych pojemnikach, znajdują się m.in. substancje rakotwórcze, łatwopalne i wyjątkowo toksyczne. Łącznie to 364 tony.
Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!
– Jest to naprawdę kropla w morzu potrzeb, dlatego systemowo będziemy to rozwiązywać. Oprócz przepisów karnych, które przygotowałem i specjalnej komórki, która zajmuje się zwalczaniem przestępczości najczęściej zorganizowanej, bo to nie jest szanowni państwo jedna osoba, zazwyczaj jest to więcej osób, to ta właśnie komórka koordynuje działania różnych służb. – mówi Jacek Ozdoba, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Łączny koszt usunięcia niebezpiecznych odpadów z Bytomia to ponad 4 miliony złotych, dlatego też miasto szuka dodatkowych pieniędzy na utylizację chemikaliów.
– Tak jak powiedziałem już wcześniej zdecydowanie wolałbym żeby osoby, które się tego dopuściły poniosły tego konsekwencje, a te pieniądze mówiąc wprost pochodziły z ich kieszeni. – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Właściciel działki przekonuje, że nie wie w jaki sposób niebezpieczne odpady znalazły się na jego terenie. Sprawa toczy się w prokuraturze.
Rekordową kwotę dofinansowania na usunięcie niebezpiecznych odpadów dostały w ostatnim czasie Mysłowice. Ponad 40 milionów złotych ma pomóc w utylizacji odpadów zwiezionych na mysłowicką Brzezinkę przez mafię, której członkowie aktualnie odsiadują wyroki lub czekają na procesy.
– Prawo zmienia się na korzyść samorządów, są coraz większe kary, coraz większe obostrzenia, ale samorządy borykaja się i to trzeba jednoznacznie podkreślić z tym co zostało przywiezione w ostatnich latach. W tej chwili jest już dużo trudniej transportować odpady niebezpieczne do kraju czy do miast żeby je podrzucić na jakiś terenach, a miasto Mysłowice jest
idealnym przykładem tego, że staliśmy się ofiarami bandyckiej polityki. – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
Dzięki dofinansowaniu, nielegalnie składowane toksyczne odpady mają zostać usunięte z Bytomia do końca 2021 r.
Autor: Bartosz Bednaczuk
Pierwszy pacjent już w poniedziałek? Tymczasowy szpital w MCK w Katowicach już gotowy [WIDEO]
Sondaż: Tracą PiS i Platforma. Kto wszedłby teraz do Sejmu?
W tym sezonie piłkarska ekstraklasa z rekordowo krótką przerwą zimową!