Region

Góra śmieci w Bytomiu! W starych pojemnikach znajdują się m.in. substancje rakotwórcze

Bytom dostanie dofinansowanie do utylizacji odpadów. Ponad 3 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostaną przeznaczone na usunięcie odpadów z jednej z prywatnych działek na peryferiach miasta. Nielegalne składowisko przy ul. Szyby Rycerskie odkryto w grudniu 2018 r., a po dokładnych badaniach próbek okazało się, że w starych i zniszczonych pojemnikach, znajdują się m.in. substancje rakotwórcze, łatwopalne i wyjątkowo toksyczne. Łącznie to 364 tony.

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Jest to naprawdę kropla w morzu potrzeb, dlatego systemowo będziemy to rozwiązywać. Oprócz przepisów karnych, które przygotowałem i specjalnej komórki, która zajmuje się zwalczaniem przestępczości najczęściej zorganizowanej, bo to nie jest szanowni państwo jedna osoba, zazwyczaj jest to więcej osób, to ta właśnie komórka koordynuje działania różnych służb. – mówi Jacek Ozdoba, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Łączny koszt usunięcia niebezpiecznych odpadów z Bytomia to ponad 4 miliony złotych, dlatego też miasto szuka dodatkowych pieniędzy na utylizację chemikaliów.

Tak jak powiedziałem już wcześniej zdecydowanie wolałbym żeby osoby, które się tego dopuściły poniosły tego konsekwencje, a te pieniądze mówiąc wprost pochodziły z ich kieszeni. – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Właściciel działki przekonuje, że nie wie w jaki sposób niebezpieczne odpady znalazły się na jego terenie. Sprawa toczy się w prokuraturze.

Rekordową kwotę dofinansowania na usunięcie niebezpiecznych odpadów dostały w ostatnim czasie Mysłowice. Ponad 40 milionów złotych ma pomóc w utylizacji odpadów zwiezionych na mysłowicką Brzezinkę przez mafię, której członkowie aktualnie odsiadują wyroki lub czekają na procesy.

Prawo zmienia się na korzyść samorządów, są coraz większe kary, coraz większe obostrzenia, ale samorządy borykaja się i to trzeba jednoznacznie podkreślić z tym co zostało przywiezione w ostatnich latach. W tej chwili jest już dużo trudniej transportować odpady niebezpieczne do kraju czy do miast żeby je podrzucić na jakiś terenach, a miasto Mysłowice jest
idealnym przykładem tego, że staliśmy się ofiarami bandyckiej polityki. – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

Dzięki dofinansowaniu, nielegalnie składowane toksyczne odpady mają zostać usunięte z Bytomia do końca 2021 r.

Autor: Bartosz Bednaczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pierwszy pacjent już w poniedziałek? Tymczasowy szpital w MCK w Katowicach już gotowy [WIDEO]

Sondaż: Tracą PiS i Platforma. Kto wszedłby teraz do Sejmu?

W tym sezonie piłkarska ekstraklasa z rekordowo krótką przerwą zimową!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close