Region

Górnicy JSW masowo oddają osocze. Wszystko w ramach barbórkowej akcji

Blisko 400 ozdrowieńców Jastrzębskiej Spółki Węglowej do tej pory zgłosiło się do Barbórkowej Akcji Oddawania Krwi i Osocza.

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Przez dwa dni, w piątek oraz w sobotę, ochotnicy będą oddawać najcenniejszy płyn w jednym z kilku punktów zorganizowanych w regionie. Akcję organizuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu wraz ze Sztabem Kryzysowym JSW, który apeluje do pracowników, którzy przechorowali Covid-19 i zostali uznani za osoby zdrowe, aby oddali osocze i pomogli wyzdrowieć innym.

Przedsięwzięciu patronuje senator Ewa Gawęda. – Sama również oddaję krew. Tego cennego daru nie da się wyprodukować, można go pozyskać jedynie dzięki ludziom dobrej woli. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie nieraz czujemy bezsilność, a to jest właśnie okazja, żeby w prosty sposób zrobić coś pożytecznego, a bardziej symbolicznie – zrobić barbórkowy czy świąteczny prezent bliźnim, których pewnie nie znamy, ale którzy potrzebują naszej najcenniejszej pomocy, jaką jest oddanie własnej krwi – zachęca senator.

Do tej pory do udziału w akcji zgłosiło się blisko 400 pracowników kopalń JSW, z czego szacunkowo ponad 150 osób będzie mogło oddać osocze. Tutaj niezbędna jest logistyka, bowiem osocze można oddać wyłącznie w stacjonarnych punktach, które posiadają sprzęt do pobierania życiodajnego płynu. Mowa o Oddziałach Terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Jastrzębiu-Zdroju, Wodzisławiu oraz w Rybniku. Na jednym separatorze osocze może oddać 3 ozdrowieńców jednocześnie, cały proces trwa od 15 do 30 minut. – To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie, które realizujemy wspólnie z JSW. W poprzednich dwóch akcjach przeprowadziliśmy łącznie 800 donacji krwi i osocza wylicza Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

– Cieszę się, że jest taki odzew ze strony górników – ozdrowieńców. Wiem, że także ich rodziny, które przeszły zakażenie koronawirusem, są chętne do oddania krwi czy osocza – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Krew będzie można oddać 27 listopada w Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu-Zdroju oraz w Oddziałach Terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w godzinach od 8.00 do 15.00. Natomiast dzień później, tj. 28 listopada, krew będzie można oddać w Hali Zbornej KWK Pniówek oraz w Oddziałach Terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w godzinach do 8.00 do 14.00.

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Fundacja TVS kolejny raz rusza z pomocą! Pieniądze na walkę z Covid-19 trafiły do kilku szpitali [WIDEO]

Jest rozporządzenie! Na wigilię możemy zaprosić maksymalnie 5 osób

Potrzebne pieniądze na odbudowę szpitalnego oddziału. Pracownicy UCK w Katowicach proszą o pomoc [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close