AlarmKrajRegion

Górnicy z gwarancją zatrudnienia aż do emerytury! Jest porozumienie ws. transformacji górnictwa

Jest porozumienie w sprawie transformacji górnictwa. Ostatnia kopalnia w Polsce zostanie zamknięta w 2049 roku. Plan ten musi jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska.

 

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie w sprawie transformacji górnictwa. Uzgodniono, że ostatnia kopalnia w Polsce zakończy wydobycie w 2049 roku.

Ustaliliśmy, że mechanizm, który przyjmujemy do transformacji tego sektora opiera się na modelu niemieckim. Tam cały okres wygaszania wydobycia węgla kamiennego trwał bardzo długo i ten okres w naszym kraju też będzie trwał długo. Natomiast problemem jest to, żeby  ustalić takie daty tego wygaszania, żeby one nie spowodowały strukturalnego bezrobocia w niektórych miastach – podkreślił szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Jak stwierdził wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, który przewodniczy delegacji rządowej „potrzeba czasu, by ostatnia tona węgla wyjechała z polskiej kopalni„. Jak powiedział, jest przekonany o tym, że Komisja Europejska zaakceptuje porozumienie społeczne zawarte dziś w Katowicach.

Zawarcie porozumienia oznacza, że górnicy kończą swój podziemny protest. Zapowiadana na piątek wielka manifestacja górnicza w Rudzie Śląskiej została odwołana.

Źródło: RMF24.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus: Jest nowa lista żółtych i czerwonych stref. W sumie 21 powiatów

Polska będzie miała aż trzy nowe wyspy! Wybrano dla nich nazwy

Wjechał w łosia. Motocyklista zginął na miejscu. Jego córka jest w ciężkim stanie

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Górnicy z gwarancją zatrudnienia aż do emerytury! Jest porozumienie ws. transformacji górnictwa”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close