Region

Grożą protestami i strajkiem. Górnicy czekają na spotkanie z premierem [WIDEO]

Na razie tylko rozdają ulotki, ale wkrótce może tu dojść do strajku. Związkowcy i górnicy ze Śląska czekają na odzew premiera Mateusza Morawieckiego.

 

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

 

Jak już zapowiadali, jeśli ten nie spotka się z nimi do poniedziałku, rozpoczną protesty, być może nawet strajk. Dzisiaj związkowcy przeprowadzili akcję informacyjną przed kopalnią Halemba w Rudzie Śląskiej. To właśnie ruch Halemba jest jednym z trzech w kopalni Ruda należącej do Polskiej Grupy Górniczej, który miałby zostać zamknięty.

Ludzie czują się, powiedzmy szczerze, oszukani. Że to kolejny raz, znowu, rząd doprowadza do tego, że kiedy górnicy są potrzebni – to ich wszyscy widzą. A kiedy dochodzi do tego, żeby teraz o czymś poważnym zdecydować, to ludzie znowu pomału widzą, że z górnikami to jest lekko na bakier – mówi Marcin Topolewski, Sierpień 80′.

W swoim komunikacie związkowcy piszą między innymi, że „jeśli nie stawią czynnego oporu – jak pięć lat temu- ich miejsca pracy wkrótce przestaną istnieć, bo nikt inny się z nie będzie się z nimi liczył. To sprawa życia i śmierci”.

Załoga jest nastawiona bardzo bojowo. Wiedzą, że zagrożenie likwidacji całej kopalni Ruda, to jest ogromny problem dla całego miasta i okolicznych miast. Nie widzą tutaj przede wszystkim przedstawienia gdzie w razie jakiejkolwiek likwidacji którejkolwiek kopalni te miejsca pracy by się znalazły. Bo na dziś ani resort klimatu, ani Ministerstwo Aktywów Państwowych nie przedstawia żadnych konkretnych miejsc, gdzie górnicy mogliby w jak najszybszym czasie znaleźć pracę – mówi Artur Braszkiewicz, wiceprzewodniczący „Solidarności” Polskiej Grupy Górniczej..

Bo tych na razie nie ma, a chodzi o tysiące osób. Już kilka dni temu szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zapowiadał, że jeśli premier Morawiecki nie spotka się ze związkowcami, może dojść do powtórki strajków z 2015go roku.

Autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Będą masowe szczepienia na wirusa! Tysiące szczepionek zamówione

Za tydzień mogą ruszyć strajki w kopalniach na Śląsku! Związkowcy mówią DOŚĆ!

Jak będzie w klasyku? Czy Górnik Zabrze pokona Legię Warszawa?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close