RegionWiadomość dniaZdrowie

Grozi nam epidemia odry: Specjaliści mówią, że każdy scenariusz jest możliwy! [WIDEO]

Liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na odrę w Warszawie i okolicach to powód do poważnego niepokoju. Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w sprawie źródła zakażenia

 

ZOBACZ TAKŻE: Tragedia w szpitalu w Pyskowicach. Matka umarła chwilę po śmierci dziecka!

Tak mówiła w radiowej Jedynce prof. Ewa Bernatowska z Centrum Zdrowia Dziecka. –Jest powód do bicia na alarm – podkreślała. Dotychczas wiadomo o 16 chorych osobach, a kolejnych kilka osób czeka na potwierdzenie diagnozy.

–Odra za chwilę będzie się rozprzestrzeniała w sposób niekontrolowany. Dopiero są pierwsze zachorowania, kontakty z tą chorobą. Tutaj każdy scenariusz jest możliwy – wskazywała prof. Bernatowska.

Zdaniem ekspert najważniejszym dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się tej choroby jest uświadamianie konieczności szczepień przeciwko chorobom zakaźnym. Jej zdaniem ruchy antyszczepionkowe wzmagają zagrożenie i są niebezpiecznymi precedensami do odrodzenia się chorób zakaźnych, których już się pozbyliśmy.

Do sprawy szczepień przeciwko tej chorobie odniósł się w TVP Info inny ekspert. – Byłoby dobrze gdybyśmy szczepili ponownie osoby w 19 roku życia. Jeśli nie było się szczepionym przeciwko odrze można się mimo starszego wieku zaszczepić, a nawet trzeba się zaszczepić – powiedział na antenie TVP Info dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

W powiecie pruszkowskim potwierdzono dotąd 13 zachorowań na odrę. Ponadto w Nadarzynie potwierdzono dwa zachorowania, a w Warszawie jedno. Kolejnych kilka osób z tych miejscowości ma podejrzenia odry – wynika z danych służb sanitarnych.

To daje w sumie 16 potwierdzonych zachorowań na odrę w stolicy i okolicach.
(źródło: PR1, IAR, TVP Info)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close