RegionZdrowie

Groźny wirus w woj. śląskim! Ponad 800 zachorowań w ciągu roku na zapalenie wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A atakuje w województwie śląskim. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podał, że w całym 2018 roku zachorowało 810 osób.

 

 

Kto biegał na golasa krzycząc SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU? I kto strzela do dzików jak do tarczy? Zobaczcie nowe TOP 5 SILESIA FLESZ!

Najwięcej zachorowań w 2018 roku odnotowano w Częstochowie. W tym mieście zapalenie wątroby typu A dotknęło 453 osób. W Sosnowcu w tym okresie zachorowało 107 osób, w Kłobucku 38, a Dąbrowie Górniczej 37.

Groźny wirus w woj. śląskim! Ponad 800 zachorowań w ciągu roku na zapalenie wątroby typu A
Groźny wirus w woj. śląskim! Ponad 800 zachorowań w ciągu roku na zapalenie wątroby typu A

 

Na terenie Polski od początku roku do końca grudnia 2018 odnotowano 1457 przypadków WZW A (3006 zachorowań w tym samym okresie w roku 2017).

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

Do zakażenia może dojść poprzez:

₋ spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),

₋ kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),

₋ kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W 59 ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 153 zachorowań, natomiast w 80 odnotowanych dotychczas ogniskach w roku 2018 zachorowało 227 osób.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:

₋ osobom  wyjeżdżającym do krajów  o wysokiej i  pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A

₋ osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

 

Zachorowania za WZW A w województwie śląskim w latach 2012-2018* (*dane za 2018 rok do 31 grudnia)
Lata

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

Ogółem

16

4

9

7

3

547

810

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close