RegionWiadomość dniaZdrowie

Groźny wirus w woj. śląskim! Na zapalenie wątroby typu A zachorowało już 465 osób

Wirusowe zapalenie wątroby typu A atakuje w województwie śląskim. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podał, że w 2018 roku zachorowało już 465 osób.

Najwięcej zachorowań odnotowano w Częstochowie. Od początku stycznia do 25 września zachorowały 173 osoby. W Sosnowcu w tym okresie zachorowało 106 osób. Nie najlepiej sytuacja wygląda także w Dąbrowie Górniczej (33), Bytomiu (28), Katowicach (24), Kłobucku (22) i Tychach (20).

Spośród wszystkich osób chorych w pierwszej połowie czerwca hospitalizacji podlegały 4 osoby (tj. 100% chorych).

Na terenie Polski od początku roku do połowy czerwca 2018 odnotowano 981 przypadków WZW A (1390 zachorowań w tym samym okresie w roku 2017).

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

OGLĄDAJ TAKŻE SILESIA FLESZ [18.09.2018]

Do zakażenia może dojść poprzez:

₋ spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),

₋ kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),

₋ kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W 59 ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 153 zachorowań, natomiast w 55 odnotowanych dotychczas ogniskach w roku 2018 zachorowały 164 osoby.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:

₋ osobom  wyjeżdżającym do krajów  o wysokiej i  pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A

₋ osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close