Kategorie

Historia jak z „Pokłosia”! W Będzinie z żydowskich macew zbudowano rampę kolejową! Prywatna firma pomaga w ich odzyskaniu [WIDEO]

Po cmentarzu żydowskim, który jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku znajdował się przy ul. Zagórskiej pozostał tylko fragment muru. Po jego likwidacji w 1964 r. macewy, czyli żydowskie nagrobki zostały pocięte i użyte do budowy rampy kolejowej. Teraz w ich odzyskaniu, pasjonatom pomaga prywatna firma.

 

 

Ze Śląska ruszyły wycieczki zarośniętych do fryzjerów w Małopolsce 😉

TOP 5 SILESIA FLESZ zawsze w niedzielę o 19.50 w TVS!

– Nam się wydawało tutaj jeszcze kilka tygodni temu, że będziemy mieć kilka dosłownie pozostałości. Natomiast widzimy, że na etapie odsłaniania korzeni i pozostałości to w głąb schodząc coraz niżej tych macew jest naprawdę dużo – mówi Marcin Majchrowicz, Silesia Commercial Investment.

Historia jak z "Pokłosia"! W Będzinie z żydowskich macew zbudowano rampę kolejową! Prywatna firma pomaga w ich odzyskaniu
Historia jak z „Pokłosia”! W Będzinie z żydowskich macew zbudowano rampę kolejową! Prywatna firma pomaga w ich odzyskaniu

Na ślad macew natrafiono przypadkiem w 2008 r., gdy do Adama Szydłowskiego zgłosiło się dwóch mieszkańców Będzina, informując go o kamieniach z dziwnymi napisami w okolicy torów kolejowych przy ul. Sieleckiej. Po oględzinach okazało się, że kamienie to tak naprawdę nagrobki z pobliskiego, nieistniejącego cmentarza. Teraz po wykopaniu macew czas na ich dokładną identyfikację.

– Rozpoczniemy taką quasi zabawę i będziemy próbować złożyć z tego puzzle, przynajmniej kilkanaście macew, tak przynajmniej byśmy chcieli, a później będziemy odczytywać wszystkie nazwiska i inskrypcje – mówi Adam Szydłowski, Fundacji im. Rutki Laskier.

Żydowskie nagrobki w Będzinie zostały pocięte. Zbudowano z nich rampę kolejową. Ruszyło ich odzyskiwanie
Żydowskie nagrobki w Będzinie zostały pocięte. Zbudowano z nich rampę kolejową. Ruszyło ich odzyskiwanie

Z pomocą Jefreya Cymblera, który wspiera członków fundacji. Wykopane znaleziska nie są objęte ochroną konserwatora zabytków, ale posiadają pewien niepisany status.

– Czy jest to budowla, przedmiot, jest tworem człowieka i zostało wykonane w dawnych czasach, w minionej epoce oraz ma wartość ze względów historycznych, sentymentalnych, kulturowych, ma status dobra kulturymówi Artur Rok, Powiatowy Konserwator Zabytków w Będzinie.

Dobra, które w przyszłości ma zostać odpowiednio zabezpieczone i wyeksponowane, życzeniem członków fundacji najlepiej w miejscu starego cmentarza.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kierowca śmiertelnie potrącił rowerzystę. Wrócił po urwane lusterko i uciekł [WIDEO]

Górnictwo na Śląsku ma być wygaszone. Jako pierwsza zamknięta zostanie kopalnia Ruda Ruch Pokój

Zatrzymanie właściciela klubu Face2Face w Rybniku niezasadne. Jest wyrok sądu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button