RegionSportWiadomość dnia

Igrzyska w Tokio nie zostaną odwołane ale mogą być przesunięte. Głos zabierają Polacy

Jak wiadomo nie od dziś, na świecie oraz w Polsce panuje pandemia koronawirua a sam COVID-19 zbiera coraz większe żniwo. Coraz więcej planowanych na 2020 r. imprez sportowych jest odwoływanych. W tym roku  w Tokio miała się odbyć najważniejsza dla wielu sportowców impreza – Igrzyska Olimpijskie a sama Japonia przygotowywała się na ten moment już od bardzo długiego czasu – więc co stanie się teraz? Czy zobaczymy zmagania reprezentantów sportu z całego świata? 

TOP 5 Silesia Flesz: Nie leczcie koronawirusa papierem toaletowym!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Otóż w końcu w tej sprawie oficjalnie zabrały głos władze Międzynarodowej Komisji Olimpijskiej komentując, że sama impreza nie zostanie odwołana a ewentualnie przesunięta na późniejszy termin. Komisja wykonawcza MKOLu zakłada kilka możliwych scenariuszy działania, w których zapewne pojawi się parę alternatywnych terminów igrzysk. Co na to reszta sportowego świata? 

I tu pojawia się kilka problematycznych aspektów dla samych organizatorów – wioska olimpijska po igrzyskach miała zostać przekształcona w osiedla mieszkaniowe, a ponad to każde przesunięcie terminu może spłoszyć sponsorów, którzy na imprezę wykładają niemałe pieniądze. Świat sportu reaguje dość twardo, mówiąc że sportowcy w dobie pandemii koronawirusa szalejącej na całym globie nie mają mozliwości sumiennego przygotowania do samej imprezy i tym samym rywalizacja nie będzie sprawiedliwa. -Brak równych szans, to utrata uczciwej konkurencji. A tego nikt nie chce – mówi jednoznacznie prezes World Athletics Thomas Coe. 

A co na to Polska Komisja Olimpijska? W przesłanym oświadczeniu do władz wykonawczych igrzysk olimpijskich również proszą o przesunięcie terminu imprezy.

– Polski Komitet Olimpijski apeluje do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o zmianę terminu i jak najszybszą decyzję w sprawie igrzysk Tokio 2020. W związku ze zmieniającą się sytuacją – wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce i rosnącą liczbą zakażeń wirusem COVID 19 – polscy sportowcy mają coraz bardziej ograniczone możliwości treningowe, odwoływane są kwalifikacje olimpijskie i panuje zbyt duża niepewność. To nie służy właściwemu przygotowaniu się do igrzysk olimpijskich – najważniejszej imprezy sportowej na świeciepiszą władze Polskiego Komitetu Olimpijskiego w oficjalnym oświadczeniu. 

Niektóre Komitety Olimpijskie tak jak np. kanadyjski mówią jasno i kategorycznie – jeśli igrzyska nie zostaną przesunięte w czasie, to ich zawodnicy ze względu na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem po prostu nie wystartują bo nie chcą narażać życia i zdrowia swoich sportowców. Reasumując czekamy na kolejne kroki Międzynarodowej Komisji Olimpijskiej i decyzje związane z oficjalnym terminem igrzysk. Może jeszcze w 2020 r. zobaczymy zmagania najlepszych sportowców świata w Tokio.

Jak możemy przeczytać na łamach RMF24 – Dotychczas rząd Japonii i Międzynarodowy Komitet Olimpijski prezentowały wspólne stanowisko, że przesunięcie terminu rozpoczęcia igrzysk jest niemożliwe. Jednak pod wpływem epidemii koronawirusa zmieniły zdanie.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIEgo

Śląskie: Mniej pociągów i tramwajów od 23 marca. Wszystko przez koronawirus [WIDEO]

Strzelanina w Katowicach: Znamy NOWE FAKTY! Zobaczcie WIDEO

Aplikacja „Kwarantanna domowa” już jest. Jak działa?

źródło: RMF24

red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close