AlarmRegionWiadomość dnia

Imielin: Mieszkańcy protestują przeciwko wydobyciu przez KWK Ziemowit. „Ziemia zapadnie się o kilka metrów!” [WIDEO]

Jedni za wydobyciem, inni – przeciw. Dziś ulica Imielińska w Imielinie została zablokowana przez zwolenników i przeciwników wydobycia węgla przez KWK Ziemowit z tzw. złoża „Imielin Północ”. Aktywiści z Imielina obawiają się, że eksploatacja górnicza doprowadzi do uszkodzenia domów.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz bije kolejne rekordy z WOŚP i pyta kto i po co bije kota?!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Te domy były budowane bez zabezpieczeń przeciwko eksploatacji górniczej. Mówiłem, że wnioski jeszcze niedawno o pozwolenie na budowę były deklarowane przez urząd górniczy, że ten teren nie będzie podlegał eksploatacji. Także są wybudowane domy bez zabezpieczeń – mówi Grzegorz Kosmala, mieszkaniec Imielina.

– Ja im pracy zabrać nie chcę. Ja nie widzę problemów, żeby oni kopali, wydobywali węgiel. Jasne, ekologia to jest inna sprawa, ale niech nie kopią pod domami, gdzie ludzie budowali te domy całe życie i teraz jest szansa, że te domy będą niszczeć – mówi Marek Kosmala, mieszkaniec Imielina.

Imielin: Mieszkańcy protestują przeciwko wydobyciu przez KWK Ziemowit. "Ziemia zapadnie się o kilka metrów!"
Imielin: Mieszkańcy protestują przeciwko wydobyciu przez KWK Ziemowit. „Ziemia zapadnie się o kilka metrów!”

Przeciwko mieszkańcom wyszli dziś związkowcy Solidarności KWK Ziemowit, którzy uważają, że uzyskanie przez kopalnię koncesji jest niezbędne, aby ta mogła przetrwać. W innym wypadku pracę może stracić nawet kilka tysięcy osób.

– Wszystko w życiu zaczyna się i kończy. Tak samo kończą się nasze zasoby węgla, które mamy na kopalni Ziemowit. Jeżeli nie otrzymamy koncesji na wydobywanie węgla ze złoża tzw. Imielin Północ, to jest kilka milionów ton węgla, bardzo wysoko gatunkowego, to ta kopalnia w 2026 roku wchodzi w proces likwidacji – mówi Tadeusz Kręzel, Solidarność KWK Ziemowit.

Uszkodzenia domów to nie jedyne czego obawiają się mieszkańcy. Jak mówią, może tu także dojść do obniżenia terenu, nawet o kilka metrów.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ktoś porywa dzieci w Gliwicach? Policja wydała komunikat

Koronawirus w województwie śląskim: Jak rozpoznać groźną chorobę? [WIDEO]

Tragedia w Tychach! Mężczyzna wyskoczył z okna Urzędu Miast

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close