RegionWiadomość dnia

Industriada 2018 coraz bliżej. Właśnie poznaliśmy PROGRAM!

Ponad pół tysiąca wydarzeń, czterdzieści cztery obiekty i dwadzieścia pięć miast regionu. Tegoroczna odsłona Industriady to ukłon w stronę pracy kobiet w przemyśle.

 

W tym roku festiwal osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbędzie się rozruch maszyn. To cykl wydarzeń, który powstał na prośbę tych uczestników święta szlaku, dla których jeden dzień to za mało. Do nocnego świętowania zapraszają zabytki w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Tarnowskich Górach, Łaziskach Górnych i Zabrzu.

Szczegóły festiwalu poznaliśmy podczas konferencji prasowej, która odbyła się w chorzowskim kompleksie „Sztygarka”. -Industriada w liczbach wygląda imponująco i naprawdę jest z czego wybierać. Święto Szlaku Zabytków Techniki to święto całego regionu i jego mieszkańców, ale chcemy, by nasz flagowy produkt turystyczny był coraz popularniejszy w całej Polsce i tak się dzieje. W tym roku hasło festiwalu brzmi „Industria jest kobietą” i gdyby spojrzeć na dzieje Śląska, to rola kobiet zawsze była bardzo istotna, dlatego warto o tym mówić. W tym roku po raz pierwszy Industriada odbywać się będzie również w obiekcie UNESCO, co nas szczególnie cieszy i potwierdza, że droga, którą obrał samorząd wojewódzki, polegająca na promocji regionu przez jego dziedzictwo przemysłowe, była słuszna – podkreślał w trakcie konferencji członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Industriada 2018 coraz bliżej. Właśnie poznaliśmy PROGRAM!
Industriada 2018 coraz bliżej. Właśnie poznaliśmy PROGRAM!

Oficjalna inauguracja Industriady tym razem odbędzie się w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie za sprawą Instytucji Kultury Ars Cameralis oraz Tarnowskich Gór czekać na nas będą warsztaty, kino, instalacja interaktywna oraz koncerty Pauliny Przybysz i Brodki. Finał święta Szlaku Zabytków Techniki to z kolei widowisko multimedialne w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku zatytułowane „Kobiety grają industrię”. Taniec, akrobacje, mapping, światło, muzyka i 56 artystów wprawią w ruch kopalniane budynki, aby opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety. W produkcję tego wydarzenia zaangażowano m.in. trzy sceny z nagłośnieniem, projektory, ponad 90 reflektorów i kurtynę wodną.

-Dzięki współpracy samorządów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych Industriada jest nie tylko największym i najciekawszym festiwalem promującym dziedzictwo przemysłowe w naszej części Europy, ale i wydarzeniem, które nie ogranicza dostępu do kultury osobom mniej zamożnym. Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki oferuje ponad 500 wydarzeń, a tylko 7 proc. z nich wymaga wykupienia biletu. Dodatkowo do zdecydowanej większości obiektów dotrzemy bezpłatnym transportem publicznym organizowanym m.in. przez Koleje Śląskie, KZK GOP, MZK Tychy i ZTZ Rybnik. Takie rozwiązania pomagają w korzystaniu z zasobów dziedzictwa kulturowego regionu – uważa marszałek Wojciech Saługa.

 

Industriada w liczbach prezentuje się imponująco. Katalog tegorocznych atrakcji liczy 517 wydarzeń, 482 są dostępne bezpłatnie, a 65 wymaga rezerwacji. Organizatorzy pomyśleli o wszystkich. Mamy do wyboru 65 wydarzeń dla dzieci, 93 warsztaty, 61 tras zwiedzania i 39 koncertów, 38 wystaw, 29 pokazów, 26 wydarzeń dla pasjonatów techniki, a są jeszcze pikniki, pokazy filmowe, spektakle, a nawet plenery malarskie i gry terenowe.

Do wszystkich atrakcji święta dojedziemy, korzystając z transportu publicznego. Do korzystania z kuponów uprawniających do bezpłatnego przejazdu zapraszają Koleje Śląskie, KZK GOP i MZK Tychy. Bezpłatnie zabierzemy się także autobusami w Bytomiu, Tarnowskich Górach, Zabrzu, Częstochowie, Rybniku czy na południu województwa (Bielsko-Biała, Cieszyn, Ustroń, Żywiec). Szczegółowe informacje oraz kupony dostępne są na stronie industriada.pl w zakładce „Transport”.

Industriada 2018 coraz bliżej. Właśnie poznaliśmy PROGRAM!
Industriada 2018 coraz bliżej. Właśnie poznaliśmy PROGRAM!

Koleje Śląskie zapraszają również do udziału w wyjątkowych wycieczkach na liniach, z których na co dzień korzystają wyłącznie pociągi towarowe trasą: Bytom – Gliwice Sośnica – Zabrze Makoszowy – Ruda Śląska Kochłowice – Stawiska – Siemianowice Śląskie – Bytom. Odjazd o 9.15 i 13.15. W podróży towarzyszyć nam będą przewodnicy, którzy opowiedzą o przemysłowym dziedzictwie regionu mijanym za oknami pociągu.

Dzięki specjalnej zniżce zamieszczonej na kuponie Kolei Śląskich i broszurze z programem festiwalu do 30 czerwca 2018 r. będzie można skorzystać z promocji na zwiedzanie Muzeum Śląskiego. Okazując je w kasach, otrzymamy 50 proc. zniżki od ceny podstawowej każdego biletu. Kupon ważny jest dla dwóch osób.

 

Za pomocą zakładki MOJA INDUSTRIADA na stronie internetowej każdy może stworzyć własną trasę i podążać nią 9 czerwca. Wszystkie niezbędne informacje zawarte są również w specjalnie przygotowanej książeczce z programem. Można ją znaleźć między innymi w 44 obiektach biorących udział w festiwalu.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji święta są dostępne na stronie industriada.pl
(slaskie.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close