RegionWiadomość dnia

Plac Szewczyka zostaje! Wojewoda śląski przegrał z Katowicami w sądzie!

Plac Szewczyka nadal będzie Placem Szewczyka! Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie wojewody śląskiego, zmieniające nazwę Plac Szewczyka na Plac Marii i Lecha Kaczyńskich.

 

Sąd uznał, że wojewoda nie dokonał analizy opinii dostarczonej mu przez Instytut Pamięci Narodowej i nie udowodnił, że Wilhelm Szewczyk był symbolem komunizmu. -Gdyby wolą ustawodawcy było usunięcie upamiętnienia z przestrzeni publicznej wszystkich osób, które były członkami partii, które były członkami jakiejś tam formacji, które określone czyny popełniły to by to powiedział. Ustawodawca tego nie powiedział. Powiedział jednoznacznie – tylko wtedy, kiedy ten konkretny człowiek jest odbierany w przestrzeni publiczne jako symbol komunizmu – mówi Bożena Miliczek-Ciszewska, sędzia WSA w Gliwicach.

Plac Szewczyka w Katowicach zostaje! WSA uchylił zarządzenie zastępcze Wojewody. #WiwatKatowice

Opublikowany przez Jarosław Makowski 17 maja 2018

A w tym przypadku sąd uznał, że Wilhelma Szewczyka za symbol komunizmu uznać ciężko. Skład sędziowski nie był jednak jednomyślny – zdaniem jednak sędzi sprawozdawcy, skarga zgodnie z obowiązującymi przepisami była niedopuszczalna. –Jest to sukces przede wszystkim katowiczanek i katowiczan, bo to oni podpisywali się pod petycją do pana wojewody śląskiego. Pokazali, że to katowiczanie są gospodarzami swojego miasta i nie pozwolą żeby ktoś inny decydował za nich jak to miasto ma być urządzone i jak mają się nazywać nasze place i ulice i dzisiaj sąd podzielił to przekonanie, ale także wskazał słabości argumentacji przedstawione przez pana wojewodę – mówi Jarosław Makowski, pomysłodawca stowarzyszenia BoMiasto.

Przedstawiciel wojewody chce zapoznać się z analizą prawną dokonaną przez sąd. Rozważa wniesienie skargi kasacyjnej. -W mojej ocenie ustawodawca zdawał sobie sprawę z tego, że bardzo często osoby żyjące dzisiaj a oceniające życie jakiejś osoby, która była symbolem czy też nie symbolem ale funkcjonariuszem tamtego systemu nie będą miały zwykłego skojarzenia tej osoby z tym systemem – mówi Krzysztof Nowak, dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Katowice: Już nie ma Placu Szewczyka. To teraz Plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Tak zdecydował wojewoda [WIDEO]

Zgoła odmiennie sprawa rozstrzygnęła się w przypadku ronda im. Edwarda Gierka w Sosnowca. Tu Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że zarządzenie zastępcze zmieniające jego nazwę jest zgodne z prawem. Sąd podkreślił, że ingerencja w sferę wyłącznych kompetencji samorządu powinna mieć charakter wyjątkowy i dodał, że w przypadku ustawy dekomunizacyjnej tak jest.

-Niewątpliwie taką osobą symbolizującą ten system, reprezentującą ten system i uczestniczą w tworzeniu i utrwalaniu tego systemu była osoba Edwarda Gierka – mówi Małgorzata Walentek, sędzia WSA w Gliwicach. –Wyrok jest korzystny dla wojewody. Wydaje mi się, że on był oczywisty. Nie wyobrażam sobie sytuacji takiej, w której ktoś by mógł uznać, że pierwszy sekretarz komitetu centralnego PZPR nie był symbolem systemu totalitarnego – komentuje Krzysztof Nowak, dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Przedstawiciele Sosnowca do rozstrzygnięcia sądu nie odniosły się.
(Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close