KrajRegion

Intensywne opady śniegu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało OSTRZEŻENIE

Na razie niewiele – ale ma być więcej. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Arni pokazał w Katowicach kaloryfer, a urzędnicy rachunki za śmieci!

Święta w tym roku miały być bezśnieżne. Ale chyba jednak będą białe. We wschodniej Polsce obowiązują już ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami śniegu. Największe opady spodziewane są na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków w nocy z soboty na niedzielę zaczął padać śnieg. Opady będą jeszcze występować z przerwami przez cały dzień, miejscami intensywnie. Drogowcy zapewniają, że drogi są przejezdne, ale apelują, by zachować należytą ostrożność podczas jazdy. Śnieg może spowodować utrudnienia dla kierowców zwłaszcza na drogach lokalnych.

W Warszawie na mosty, wiadukty i ulice wyjechały posypywarki. Działania służb oczyszczania miasta w związku z warunkami pogodowymi rozpoczęły się o godz. 7.30 – poinformował w niedzielę Zarząd Oczyszczania Miasta. ZOM zapewnił również, że na bieżąco monitoruje sytuację na drogach oraz prognozy pogody.

Zarząd Oczyszczania Miasta podkreślił, że w związku ze śliskimi drogami zabezpieczanych jest siedem warszawskich mostów, wiadukty, estakady i takie strome ulice jak m.in. Dolna, Belwederska, Spacerowa czy Karowa. W sumie blisko 230 kilometrów jezdni – wskazano. –W razie potrzeby zlecone zostaną kolejne akcje mające na celu zabezpieczenie jezdni przed śliskością – zaznaczono.

Zarząd podkreślił również, że odpowiada za utrzymanie przejezdności tylko części warszawskich ulic – tych, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Pozostałe oczyszczane są m.in. na zlecenie urzędów dzielnic.

Jak informuje IMGW Europa Zachodnia jest w zasięgu rozległego niżu znad Atlantyku, z lokalnym ośrodkiem w rejonie Zatoki Lwiej. Płytki niż znajduje się także nad Morzem Egejskim. Europa Centralna i Wschodnia są pod wpływem wyżu znad zachodniej Rosji. Polska pozostaje w obszarze podwyższonego ciśnienia, jedynie na zachodzie i południowym wschodzie kraju zaznaczają się płytkie zatoki niżowe. Pozostajemy w chłodnej masie powietrza pochodzenia arktycznego.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, głównie na wschodzie oraz południowym zachodzie kraju. Temperatura minimalna od -5 st., -4 st. w centrum, na wschodzie i południowym zachodzie do -2 st., -1 st. na północnym zachodzie, tylko w kotlinach górskich od -8 st. do -6 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach porywisty i powodujący zamiecie śnieżne, południowo-wschodni i południowy.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami w centrum kraju również rozpogodzenia. Miejscami słabe opady śniegu, a na zachodzie również deszczu ze śniegiem, na krańcach północno-zachodnich deszczu. Temperatura maksymalna od -2 st., -1 st. na wschodzie do 2 st., 3 st. na zachodzie. Wiatr słaby, południowy i południowo-zachodni, tylko na północnym wschodzie południowo-wschodni.

(źródło: TVP Info/ PAP)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close