RegionWiadomość dnia

Dałby radę w F1? Studenci z Gliwic skonstruowali monstrum! Bolid Quarado to ścigacz z Gliwic! [ZDJĘCIA]

Skonstruowany przez nich innowacyjny motocykl z napędem elektrycznym był niepokonany podczas zawodów Smart Moto Challenge we Wrocławiu. Teraz studenci z zespołu PolSl Racing zaprezentowali kolejny innowacyjny pojazd – bolid Quarado.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Arni pokazał w Katowicach kaloryfer, a urzędnicy rachunki za śmieci!

Quarado to znacznie udoskonalona i lżejsza poprzedniego bolidu Studenckiego Koła Naukowego PolSl Racing. Główne cele, które przyświecały młodym naukowcom podczas jego konstruowania, to przede wszystkim poprawa osiągów. Udało im się to osiągnąć poprzez redukcję masy pojazdu, ale również modyfikację jednostki napędowej i układu jezdnego.

– Quarado jest lżejszy od pierwowzoru o 60 kg, co przełożyło się też na lepsze przyspieszenie, osiąga bowiem prędkość 100 km/h w 3,5 sekundy. To pierwszy tego typu pojazd Politechniki Śląskiej, z pełnym pakietem aerodynamicznym. W większości wykonany został z nowoczesnych materiałów, przy wielu elementach wykorzystaliśmy druk 3D. Posiada również bardzo lekki akumulator litowo-jonowy – wyjaśnia Bartłomiej Urbański, lider zespołu PolSl Racing.

Bolid będzie brał udział w przyszłorocznych zawodach Formula Student na europejskich torach wyścigowych. Jak podkreśla Bartłomiej Urbański, zmiany w konstrukcji dają nadzieję na nawiązanie zaciętej rywalizacji z zespołami innych uczelni.

Studenci z zespołu PolSl Racing zaprezentowali kolejny innowacyjny pojazd bolid Quarado Studenci z zespołu PolSl Racing zaprezentowali kolejny innowacyjny pojazd bolid Quarado fot. K. Romankiewicz/UM Gliwice
Studenci z zespołu PolSl Racing zaprezentowali kolejny innowacyjny pojazd bolid Quarado K. Romankiewicz/UM Gliwice

Studenci znają się na tym, co robią. Ich wcześniejszy pojazd, motocykl Elektra, wywalczył podwójne złoto podczas tegorocznych zawodów Smart Moto Challenge we Wrocławiu. Jednoślad został skonstruowany na bazie motoru crossowego. Jego masa wynosi ok. 120 kg, a moc sięga 8 kW. Motocykl osiąga prędkość 100km/h w czasie zaledwie 5 sekund.
(źr: UM Gliwice)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close